Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İş Sağlığı ve Güvenliği
03 Mayıs 2016 Salı, 07:11
İçinde bulunduğumuz ayda 4-10 Mayıs tarihleri arası İş Sağlığı ve Güvenliği  Haftası olarak kutlanmakta. 
Ülkemizin bu alandaki karnesi çok kötü durumda. Türkiye her 100 bin çalışan başına düşen ölümlü iş kazalarında Avrupa‘da bi-
rinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.
Son yıllarda maksimum seviyelere ulaşan iş kazaları ve işçi ölümlerinin azalması için farkındalığın arttırılması gerekmekte.
Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğine olan ihtiyaç kömür madenciliği ile doğdu. Bu alanda yayınlanan ilk yasal düzenlemeler; 1865 yılında yayınlanan Dilaver Paşa Nizamnamesi ve ardından 1869’da yürürlüğe giren Maaddin Nizamnamesi olmuştur. 
Özellikle ülke savaş halinde olmasına rağmen, 1921 yılında TBMM’den, maden işçilerinin hukukuna ilişkin kanunun çıkarılması çok çarpıcıdır.
1945 yılında Çalışma Bakanlığı kurulunca “İşçi Sağlığı Genel Müdürlüğü” nün de kurulduğu görülmektedir.
26 Mart 1969’da da “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Merkezi (İSGÜM)” kurulmuştur.
İş kazalarındaki ölümlerin sıfırlandığı günlere.

BTÜ’de kataliz toplantısı


Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ev sahipliğinde, İÜ ve Kataliz Derneği işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Kataliz Konferansı organizasyon komitesi başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürkaynak’ın kapanış konuşması ile sona erdi. 
Üç gün boyunca 28 sözlü ve 159 poster sunumu ile teknolojik gelişmeler hakkında bilgi aktarıldı.

BBDSO ve UÜ Konservatuvarı


Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, perşembe akşamki konserinde, solist olarak BBDSO sanatçıları ve U.Ü. Devlet Konservatuvarı akademisyen sanatçıları buluşuyor.
U.Ü.Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dağhan Doğu’nun şef olarak yer alacağı konserde, BBDSO vurmalı çalgılar sanatçıları Erbil Aydınlı ve Mert Kocaili ile UÜ Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri Aylin Çakıcı Uzar ve Özgür Ünaldı solist olarak yer alacak.