Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kaliteye buyurun dostlar
15 Nisan 2016 Cuma, 07:26
II. Dünya Savaşı‘nda 15 Ağustos 1945’te Japonya, Tokyo Körfezi’ndeki Missouri zırhlısında teslim olur. Bu anlaşmaya Mütteffik Kuvvetleri Yüksek Komutanı olarak Mareşal Douglas Mc Arthur da imza atar.
Mc Arthur, çöken Japon ekonomisini ayağa kaldırmak için ABD’den yardım ister. Edward Deming ve Robert Juran görevlendirilir. Bu iki kişi Japonya’nın ayağa kalkması için bir süreç başlatır. Böylece toplam kalite çalışmaları başlar. 
Muhafazakar Japon toplumu Deming’i öyle içselleştirir ki, her yıl verdikleri Kalite Ödülü’ne Deming’in adını verir.
Deming, ülkemiz için de yabancı değildir. Türkiye’ye Devlet İstatistik Kurumu’nu kurmak için gelir. Bir aralar Bursa’yla geldiği ve Merinos’ta bir konferans verdiği de bilinmektedir. Sonuçta Deming’i göndeririz. 
Bugün BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi’nin düzenlediği 14.Kalite ve Başarı Sempozyumu başlıyor.
Açılışta Mete Çubukçu’nun yöneteceği Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve Coca Cola Genel Müdürü Lisani Atasayan’ın katılacağı oturum var.

Zengin program


İki günlük kalite rüzgarının yoğun bir programı var. 
Bu iki gün boyunca 5 ana oturum  var. Bizler bu oturumlarda alanlarında uzman çok değerli konuşmacıları dinleyeceğiz. 
Son gün ise Göksel Kortay ve Haldun Dormen’in katılacağı Yaşam Paneli’nin ardından 2015 Bursa Mükemmellik Ödülü törenine geçilecek.

Saklamıyorum paylaşıyorum


KalDer Bursa Şubesi, Kalite ve Başarı Sempozyumu kapsamında bir etkinlik başlattı. Bu bir anlamdaki sosyal sorumluluk projesinin adı “Saklamıyorum paylaşıyorum”du.Sempozyum alanına koca bir kumbara konuldu. Evden katılımcılar okumadıkları kitaplarını ve çocuklarının oynamadıkları oyuncaklarını getirip, bu kumbaraya attılar.
Böylece o kitaplara ulaşamayan veya o oyuncaklara sahip olamayan çocuklarımız, onlara sahip olmaya başladı.