Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kurban Bayramı arife ve milat
10 Ağustos 2019 Cumartesi, 08:46

Bugün arife, yarın bayram başlıyor. Bir bayram arifesindeyiz. Ve bu arifeye çok yoğun gündemlerle giriyoruz. Hem ülkemizin dış sorunları yani uluslararası ilişkilerimizdeki sorunlar; hem ülke içindeki sorunlar ve de kişisel sorunlarımız. İki bayram arasındaki süreçte neler yaşadığımızı kısaca anımsayalım.
Önce dış huzurumuzu etkileyenlere bir göz atalım. Yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, S 400 krizi, F 35 krizi, FETÖ operasyonları, şehitlerimiz, Kaz Dağları eylemleri, giderek büyüyen işsiz ordusu, zamlar ve artan hayat pahalılığı, Suriyeli göçmen sorunu, Suriye'deki güvenli bölge konusu, trafik sorunu, hava kirliliği, üniversiteye giriş sınavı, liseye geçiş sınavı, eğitim sistemindeki devasa sorunlar, siyasilerin birbirlerine karşı söyledikleri topluma karşı söyledikleri ve ardı arkası kesilmeyen ithamlar, hakaretler, iftiralar ve arka arkasına gelen diğer sorunlar, kuşkusuz bunlara eklenen kendi özelimizdeki sorunlar.
İç huzurumuza göz attığımızda eşler arasındaki beklentiler, ebeveynler ve çocuklar arasındaki beklentiler; çalışanlar ve patronlar arasındaki beklentiler, bunun dışında kendimizle ilgili beklentiler, kendimizin çözmesi gereken iç sorunlarımız, değiştirmeye çalıştırdığımız davranış ve alışkanlıklarımız; bunun yanında küskünlüklerimiz, kırgınlıklarımız v.d.
Evet, böyle bir atmosfer içindeyiz. Bu atmosferde dünyada ve ülkemizde herkesin aradığı gibi bir huzur arıyoruz. Bu huzuru oluşturmak için kendimize yeni paradigmalar oluşturmak için hep bir milat arayışında oluruz. Bu milat arayışlarındaki önemli tarihler de genelde yılbaşı, bayramlar olur.
Böyle bir başlangıcın bugün arifesi. Yarın bayram başlıyor. Bunun hepimizin hayatını bir biçimde etkileyecek yeni başlangıçların, yeni değişimlerin, yeni olumlu bakışların, yeni iyi dönemlerin, miladını oluşturmasını diliyorum.
Bu bayramın tüm dünyaya barış ve huzur; ülkemize huzur ve bereket, insanlarımıza sağlık ve huzur dolu günlerin başlangıcı olmasını gönülden diliyorum.
İyi bayramlar.