Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Micheletti Ödülü Bursa Tekstil Müzesi’ne
01 Mayıs 2014 Perşembe, 08:35

Tarihi Merinos fabrikasının kültür merkezine dönüştürülmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nce Türkiye’nin ilk ‘tekstil sanayi’ müzesi olarak yapılan Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Avrupa’nın en iyi müzeleri arasına girdi.
Yılda 60 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Bursa Tekstil Sanayi Müzesi, dünyanın, müzecilik alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olan Micheletti yarışmasında Avrupa’nın en iyi 9 müzesi arasında gösterildi.
Avrupa Müze Akademisi (EMA) tarafından her yıl gerçekleştirilen ve müzecilik alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Micheletti ödül töreni ve sempozyumu, İskoçya’nın tarihi kenti Glasgov’da gerçekleştirildi.
Törene Bursa Büyükşehir Belediyesi adına, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aziz Elbas ve Başkan Kültür Sanat Danışmanı ve EMA Türkiye Temsilcisi Ahmet Erdönmez katıldı.

 

Orhan Gençoğlu yeniden başkan

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyet gösteren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB)’nde Genel Kurul yapıldı.
Murat Bayizit’in Divan Başkanlığını yürüttüğü Genel Kurul’da, Yönetim ve Denetim Kurulu’nun ibra edilmesinden sonra, tek listeden oluşan yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimleri yapıldı.
43 üyenin kullandığı oyların hepsini alarak, UMSMİB Başkanlığına yeniden seçilen Penguen Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu, geçmiş dönem faaliyetleri ve yeni dönem hedefleri hakkında bilgiler verdi.
Orhan Gençoğlu, ihracatın 2023 hedeflerine doğru hızla yürüdüğünü belirterek, cari açığın kapanmasında en büyük rolü ihracatın oynayacağını söyledi.
UMSMİB’in Orhan Gençoğlu başkanlığındaki yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
“ Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda San A.Ş., Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic A.Ş., Fine Food Pazarlama Ltd. Şti, Frigo-pak Gıda Maddeleri San. ve Tic A.Ş., Kafkas Pasta Şekerleme Sanayi ve Tic A.Ş., Martaş Marmara Tarımsal Ürünleri Değerlendirme A.Ş., Mevsim Gıda San. Ve Soğuk Depo Ticaret A.Ş., Namsal Gıda San. ve Tic A.Ş., Royal Foods Gıda Mad. İth. İhr. San. Tic A.Ş., Zey-Tur-San Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ten oluşurken, Denetim Kurulu ise Penguen Gıda San A.Ş., Marsal Gıda San. ve Tic A.Ş., Fine Food Gıda San. ve Tic. İhr. İth. A.Ş.”

Sarıpınar 1914

Sarıpınar 1914 oyunu 9-10 Mayıs tarihlerinde tekrar AVP sahnesinde olacak.
Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı Reşat Nuri Güntekin’in “Değirmen” adlı romanından Turgut Özakman’ın uyarladığı ve Rejisör Mustafa Kurt’un yönettiği oyun 25-26 Nisan tarihlerinde Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ne katıldı.
7. Mizah Üretenler Derneği’nin ödülüne layık görülen oyun sezonun son oyunlarıyla Bursa izleyicisiyle buluşuyor.
Oyunun Dekor Tasarımını Murat Gülmez, Kostüm Tasarımını Özge Akarsu, Işık Tasarımını ise Yakup Çartık yaptı.
Oyunda Kamil Korunan, Z.A. Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topçu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem ve İbrahim Şahin rol alıyorlar. 1914’te Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçen oyun, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğunu, sorunlara yabancılaşmasını mizahi bir dille anlatır. Olmayan bir depremin nelere yol açtığını izlerken, çözüm yolları, ilgisizlik, duyarsızlık gerçekleriyle bir kez daha yüzleşeceğiz toplum olarak.