Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muhteşem bir konser
24 Mayıs 2014 Cumartesi, 08:45

Bursa muhteşem bir konser yaşadı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Merinos AKKM ve Bursa Filarmoni Derneği destekleriyle ve Uludağ Premium ana sponsorluğundaki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı anısına muhteşem bir konser verdi. Bu özel günün sponsorluğunu Emek Yağ yaptı.
Konserde Harry Potter’dan, Yüzüklerin Efendisi’ne kadar ünlü film müzikleri temalı konserin ikinci bölümünde dünyaca ünlü pan flüt sanatçısı Moldovyalı Marin Gheras solist olarak sahne aldı. Orkestrayı Şef Ender Sakpınar yönetti.
Gheras bizlere muhteşem ötesi bir dinleti sundu. Pan flütü ile adeta konuştu.
Bilindiği gibi mitolojide Pan kırlar , çobanlar ve ormanlar tanrısıdır. Keçi ayaklı, sakallı ve boynuzludur. Syrinks yani pan flüt çalar.
Arada Sait Uyar, Ömer Kızıl, Çetin Öztunalı ile sohbet fırsatı bulduk.BBDSO çok değerli bir orkestra. Bu orkestra son yıllarda Ömer Kızıl’ın Bursa Filarmoni Derneği başkanlığı döneminde daha yaygın ve etkin bir hale geldi.
Bu güzel konser için BBDSO’ya, onu destekleyen kurumlara ve bu gecenin sponsoru Emek Yağ’a teşekkürler.


CHP’li Erdemir’den, Bakan Çelik’e teşekkür

Bursa’nın İznik ilçesi, 15 Nisan 2014 tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edildi. Böylece Türkiye’den giren 54, dünyadan giren 1628 kültür varlığından biri oldu.
Ama İznik Antik Roma Tiyatrosu’ndaki arkeolojik kurtarma çalışmalarına ödenek yetersizliği nedeniyle ara verilmişti.
Bu durumu CHP Bursa Milletvekili Doç.Dr. Aykan Erdemir, yazılı bir soru önergesi yoluyla Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in gündemine taşımıştı.
Bakan Ömer Çelik bu konuya duyarsız kalmadı ve bir kaynak yaratarak onu İznik’e gönderdi.
Bu olayın ardından Aykan Erdemir açık bir teşekkür mektubu yazarak özetle şöyle dedi:
“Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’e İznik’te yaşanan sorun karşısındaki duyarlılığı ve konuya gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederim. Sayın Bakan’ın önümüzdeki süreçte de gereksinim duyulacak ek ödeneğin tahsisi noktasında duyarsız kalmayacağına inanıyorum. “
Evet, bu genelde iktidar ve muhalefet arasında alışılmadık bir davranış. İkisini de kutluyorum.

Bana biraz izin

Sevgili okuyucular gündemin her an değiştiği yoğun günleri hep birlikte yaşıyoruz. Yerel seçim telaşından yeni kurtulduk. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Referandum ve genel seçimler ise sıra bekliyor.
Bu yoğunluklar arasında kısa bir tatili hak ettiğimi düşünüyorum.
Haziran başında görüşmek dileğiyle bana biraz izin diyorum.
Hepinize sağlıklı günler.