Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Münir Karaloğlu ve kitap
06 Nisan 2016 Çarşamba, 08:06
Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun destekleriyle Bursa Belleği bir önemli kitap daha kazandı. Sualtı belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan’ın objektifinden  “Gemlik Körfezinin Sualtı Yaşamı” kitaplaştırıldı.
Dün Gemlik Atatepe’de Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun ev sahipliğinde sponsor olduğu kitabın tanıtımı yapıldı. Bu tanıtıma Gemlik Belediye Başkanı ile BUSKİ Genel Müdürü de katıldı.
Kitap 96 sayfadan oluşuyor. Kitabın önsözünde Bursa Valisi Karaloğlu’nun “Bursa Deniz Şehridir” başlıklı bir yazısı bulunuyor. Ayrıca o yazıya Vali Karaoğlu’nun sualtında dalgıç kıyafetiyle çekilmiş fotoğrafı da eklenmiş. Karaloğlu bu arada dün  dalgıç brövesini de aldı.
Anımsanacağı gibi Bursa Valiliği ve Vali Münir Karaloğlu bundan bir süre önce Bursa Belleği’ne Nezaket Özdemir’in hazırlamış olduğu “Bursa Minyatürleri” ve “Bursa Gravürleri”ni kapsayan iki eser daha kazandırmıştı.
Kentimiz yayın konusunda son derece başarılı bir çizgide ilerliyor.
Kitabın yazarı sualtı belgeselcisi Tahsin Ceylan’ı kutluyorum.

Osman Gazi’ye ayıp ediyoruz

Osmangazi Belediyesi 8-9-10 Nisan tarihleri arasında Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri düzenliyor.
Etkinliklere baktığınızda sanki İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet anılıyor.
Beyler Osman Gazi olmasaydı, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlıca, Osmanlılık gibi kavramlar yoktu. Ayrıca, Fatih de yoktu. Ayıp.

Doğan Yılmazipek’i kaybettik

Bursa iş dünyası ve sosyal yaşantısının önemli isimlerinden Doğan Yılmazipek dün aramızdan ayrıldı.
Doğan Yılmazipek, Bursa tekstil sanayisinin duayenlerindendi. Yılmazipek, Türkiye’nin ikinci SİAD’ı olan BUSİAD’ın kurucularından, Bursa Galatasaray Liseliler Derneği’nin ilk başkanı ve Bursa Rotary Kulübü eski başkanlarındandı.
Başta Yılmazipek Ailesi olmak üzere, Gençoğlu Ailesi’ne ve Bursa iş dünyasına başsağlığı diliyorum.