Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Nasıl bir milletvekili?
11 Şubat 2015 Çarşamba, 08:20
Ortada bir realite var. Belirli sıralara kimi koysanız, AK Parti’den miletvekili olabiliyor.
Özellikle AK Parti’nin son dönem milletvekillerine göz attığınızda (Bakanları tenzih ediyorum) birçoğu ile hiç karşılaşmadık.
Mustafa Öztürk’ü bürokratlık yaptığı dönemden, Hüseyin Şahin’i de İnegöl’den tanırdım. Sonrasında da bir kez Önder Matlı ile söyleştik.
Diğer milletvekillerini görsem tanımam. Bu ayıp, herhalde onların siyasi geçmişlerinden daha uzun bir süredir Bursa medyasında, Bursa sosyal yaşantısı içinde aktif biçimde yer alan bir isim olarak sadece benim ayıbım da değildir. Sadece genel başkan veya bazı bakanlar Bursa’ya geldiğinde onlarla aynı kareye girmekle iş bitmiyor. Adama sorarlar Bursa için ne yaptın, diye.
Ayrıca, bu süreçte, bu milletvekilleri Bursa için ne yapmıştır, o da ayrı bir sorudur.
.........
CHP’ye baktığımızda Turhan Tayan, Doç.Dr.Aykan Erdemir, İlhan Demiröz ve Sena Kaleli iktidar milletvekillerinden daha aktif bir siyaset yaptılar.
Hele hele Aykan Erdemir’in hem ulusal polatformda, hem uluslararası platformda, hem de yerelde aktifliği takdir edilecek bir olaydır.
Kemal Ekinci’yi ise hiç göremedik.
.......
MHP’de ise sıklıkla MHP Genel Sekreterliği görevini de yürüten İsmet Büyükataman’ın soru önergeleri ile karşılaştık. Bulunduğu pozisyon gereği zaten işi başından aşkındı.
......
Bu realiteler üzerinden hareket ettiğinizde Bursa nasıl bir milletvekili istiyor, sorusu ile muhatap oluyorsunuz.
Bursa tanınırlığı yüksek ve sosyal ilişkileri güçlü insanları milletvekili koltuğunda görmek istiyor.
Bursa genel gidişata hakim ve Bursa’nın kamu yatırımları konusunda bilgi sahibi insanları görmek istiyor.
Ayrıca, Bursa  tüm bunların dışında özellikle iktidar milletvekilleri arasında her kafadan bir sesin çıktığı değil, Bursa’nın sorunları karşısında ortak hedefe yönelmiş, tek ses çıkaran, bir ekip gibi davranan milletvekilleri birliğini görmek istiyor.
......
Dolayısıyla bu noktadan bakıldığında Bursa adına milletvekili koltuğunda oturacak insandan projeler, Bursa’nın geleceğine yönelik hayaller bekleniyor.
Bu neden mi önemli?
Eğer bu niteliklere sahip milletvekili bir komisyonda görev alırsa, ondan gelecek talepler, ilgili bakan tarafından farklı değerlendirilir.
Ben böyle düşünüyorum.

Faikzade ve Alzheimer Evi

Bursa’daki Lions Kulüpleri’nin çalışmasıyla Özlüce’de kurulacak Alzheimer Hasta Bakımevi için bir konser düzenleniyor. 
Mudanya Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin de destek verdiği Sevgililer Günü öncesi sevgi temalı “Aşk Şarkıları Konseri” 13 Şubat Cuma akşamı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda saat 20.00’de.
Konserin ilk bölümünde Lions Türk Sanat Müziği Korosu unutulmaz aşk şarkılarını seslendirecek. 
İkinci bölümünde de aynı zamanda BM İyi Niyet Elçisi olan Ersin Faikzade sahne alacak. 
“Türkiye’nin elmas çocuğu” olarak da adlandırılan Ersin Faikzade hem Türk Müziği’nden hem de dünya dillerinden aşk şarkıları söyleyecek.

BESOB ve Bursaspor

BESOB önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak.
Bildiğiniz gibi Bursaspor’umuz başarılı bir sezon geçiriyor.
Ama bu başarının yanında ciddi ekonomik sorunları da var.
Bu noktada BESOB üstüne düşeni yapmak amacıyla, Bursaspor’umuza desteğini açıklayacağı bir toplantı düzenleyecek.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursaspor Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bölükbaşı ile Yönetim Kurulu üyeleri ve Bursa Esnaf Odaları Başkanları’nın katılacağı bu toplantı  20 Şubat saat 18:00’de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla  BESOB’da düzenleniyor.