Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Nedenin nedeninin önemi
11 Temmuz 2016 Pazartesi, 07:12
Bizim uşağımız ve bizden önceki kuşak ebeveynleri tarafından ağırlıklı olarak şöyle yetiştirildi.
“Neden?” sorusunu soran çocuğa verilen yanıt:
“Sen anlamazsın küçüksün.”
Evde bu yaklaşım ile büyütülen çocuk okulda öğretmen otoritesinde “Sorusu olan var mı?” sorusuna el kaldırmadı. İki temel gerekçeyle:
“İlki soruyu bilmediğini arkadaşları öğrenecekti. İkincisi yanlış soru sorarsa kızılacaktı.”
Bunlara evde ebeveynlerin, okulda öğretmenlerin otoriter yaklaşımı eklenince yıllarımız eğitim sistemi içinde soru sormayan insanlar olarak geçti. Bunun ileri safhalarını yüksek öğretim ve sonrası da yaşadık. 
Katıldığımız kongre, sempozyum ve seminerlerde  konuşma veya sunum sonrası sorulan “Sorusu olan var mı?” sorusu çoğunlukla “Çok iyi anlattınız, soru yok” biçiminde geçiştirildi.
Bizler çocuklarımızın her sorusunu yanıtlamaya çalıştık.
Bilimsel düşüncenin ve yaklaşımın temeli neden sorusuna dayanır. Neden soruları size kök nedeni bulmaya götürür. Kök neden de tüm olayı kavramanıza yol açar.

Yangına önlem 


Kent merkezinde 6 tane olan itfaiye merkezi sayısı bütünşehir uygulamasıyla tüm ilçelerle birlikte önce 29’a çıktı, gönüllü itfaiye teşkilatı uygulamasıyla da bu sayı 46’ya ulaştı. 
İlçelerde oluşturulan gönüllü itfaiye teşkilatlarının olası yangınlara anında müdahale edebilmesi için 10 adet 2,5 tonluk su tankeri alındı.

Altın Karagöz finale doğru


55. Bursa Festivali kapsamında gerçekleştirilen 30. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması yarın sona eriyor.
23 ülkenin katıldığı yarışmada salı akşamı gösterilerden sonra dereceye girenler açıklanacak.
Ben bize güzel bir festival ve yarışmayı yaşatan BKSTV Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ve arkadaşlarına, Ahmet Erdönmez’e ve çalışma arkadaşlarına ve her zaman desteklerini esirgemeyen BBŞB Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum.