Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Özer Matlı ve ekmek İsrafı
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 08:19

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan “Ekmeğini İsraf Etme” kampanyasına destek verdi.
Bilindiği gibi ekonomiye yıllık katkısı 2,8 milyar olan bir kampanya bu.
Matlı, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından desteklenen kampanyanın ekonomimize katkılarını şöyle anlattı:
“2012 yılında 5 milyon 950 bin adet günlük ekmek israfı, 2013 yılında % 18 azalma ile 4 milyon 900 bine düştü. Günlük 1 milyon 50 bin, yıllık 384 milyon adet ekmek israfının önüne geçildi.
Bu israf azalışının ekonomiye katkısı 300 milyon TL’dir. 2012’de israf edilen ekmeğin parasal değeri 1.6 milyar TL iken 2013’te rakam 1.3 milyar TL’ye düştü”
Kampanya geçtiğimiz yıl TMO tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başlatıldı. Detaylı bilgiye ekmekisrafetme.com web sitesinde ulaşabilirsiniz.
Sitede ayrıca BESAŞ için hazırlamış olduğum ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin tanıtımına katıldığı “İnsan ve Ekmek” kitabını da bulabilirsiniz.


YAYSİAD kuruluyor

Yalova Yolu üzerindeki sanayici ve işadamları dernekleşiyor.
Yakup Altınöz’ün girişimleri ile kısa adıyla YAYSİAD, Yalova Yolu Sanayici ve İş Adamları Derneği kuruluyor.
Gençosman Köprülü Kavşağı’ndan başlayarak Dürdane yokuşuna kadar İstanbul istikametine seyreden yolun iki yanında kalan alan göz önüne alınarak bu bölgenin iyileştirilmesine yönelik çeşitli projeler geliştirmeyi amaçlamakta, YAYSİAD.
Dernek estetik bir yapılaşmanın, trafik düzeninin, ulaşımın, aydınlatmanın uygulandığı, doğal hava akımlarının, yayılma alanlarına dikkat çekecek.
Ayrıca eğitimden, sağlık alanlarına kadar birçok konu var.

Can Dündar, Koza Lions konuğu

Gazeteci-Yazar Can Dündar, perşembe günü Bursa’da.
Can Dündar, yarın Altınceylan’da yapılacak olan Koza Lions Kulübü’nün toplantısına konuk konuşmacı oluyor.
Koza Lions Kulübü Başkanı Gül Liman, Can Dündar’ın “Kadın-erkek ilişkileri ve hayata değer katmak” konusunda bir konuşma yapacağını söyledi.
Can Dündar’ın bu söyleşisi saat 13:00’de Altınceylan’da gerçekleşecek.

Yeni Dekan Kırıştıoğlu

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’na Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu atandı.
Tıp Fakültesi Dekanlığı’nda üç yıllık görev süresi dolan Prof. Dr. Mustafa Güllülü’ nün yerine, 2008’de rektörlüğe aday olan Prof.Dr. Kırıştıoğlu atandı. Güllülü Hoca’ya bugüne kadarki hizmetlerinden ötürü teşekkürler, dün göreve başlayan Kırıştıoğlu Hoca’ya da başarılar diliyorum.