Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
PrusArt ve Stabat Mater
24 Ekim 2015 Cumartesi, 08:27
BBDSO sanatçıları tarafından kurulan Orkestra PrusArt , Donizetti ödüllü İstanbul Avrupa Korosu ile bu akşam Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde Türkiye prömiyeri yapıyor.
Şef Cemi’i Can Deliorman ve koro şefi Burak Onur Erdem yönetiminde verilecek konserde soprano Angela Ahıskal, etnik solist Canan Özgür ve neyzen Ferhat Özden sahne alacak. 
Galli besteci Karl Jenkins’in 2008 yılında bestelediği 13. yüzyıl klasik şiiri Stabat Mater eseri, geleneksel klasik batı müziğini darbuka, ney gibi doğu çalgıları ve vokallerle bir araya getiriyor.
İçinde Aramice, Arapça, Yunanca, Latince ve İngilizce gibi farklı dilleri barındırıyor. 
Eser daha önce Haydn, Vivaldi, Rossini, Pergolesi, Poulenc gibi önemli besteciler tarafından müziğe aktarılmış.
Prömiyerinde Bursa’da kurulmuş olan ve kökü PrusArt Yaylı Dörtlüsü’ne dayanan PrusArt Toplulukları’nı kutluyor, başarılar diliyorum.
Sevgili  PrusArt Toplulukları’na gönüllerince arzu ettikleri bir sezon geçirmelerini diliyorum.

3.Egzersiz ve Spor Psikolojisi Kongresi

Marmara Üniversitesi BESYO ile Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği “3.Egzersiz ve Spor Psikolojisi Kongresi” dün başladı.
Spor bilim dünyasını buluşturan kongreye 300 kişi katıldı.
Kongrede sözel ve poster bildiriler sunulurken, alanın tanınmış yabancı ve yerli konuşmacıları da programı renklendirdi.

UÜ’den stratejik plan

Uludağ Üniversitesi, kendisini gelecek hedeflerine taşıyacak stratejik planını hazırlıyor.
UÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ile stratejik plan danışmanları Prof. Dr. Özhan Çetinkaya ve Doç. Dr. Tolga Demirbaş’ın da bulunduğu toplantıya Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve yardımcıları da katıldı.
UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, planın “3. Nesil Üniversite” hedefine uygun ve katılımcı bir anlayış ile hazırlanacağını vurguladı.