Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sağlık Serbest Bölgesi’ne doğru
01 Aralık 2014 Pazartesi, 07:32
Kentimizde cumartesi günü düzenlenen Sağlık Turizmi Çalıştayı çok başarılı geçti. Bir kaplıca kenti olan Bursa’da yıllardır konuşulan konular, 2011 yılında BUSAT’ın (Bursa Sağlık Turizmi Derneği) kurulmasıyla adım adım hayata geçmeye başladı.
BUSAT kurucu başkanı Op.Dr.Mustafa Esgin 2011 yılında yola çıktığı arkadaşları ile birlikte Bursa’nın sağlık turizmi potansiyelini ulusal ve uluslararası platformda anlatmaya başladılar. Ardından Op.Dr.Mustafa Esgin BTSO yönetiminde ve BTSO meclisinde yer alınca bu konu seçim öncesi BTSO tarafından açıklanmış olan 16 makro projeden biri haline geldi.
Cumartesi günü Bursa’da Sağlık Serbest Bölgesi projesini hayata geçirmeyi amaçlayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), dört bakanlığın temsilcilerinin de katıldığı “Sağlık Turizminde Yeni Nesil Yatırım Modeli Oluşturma ve Sağlık Serbest Bölgeleri Çalıştayı” gerçekleştirildi. Çalıştaydan çıkan sonuçlar düzenlenen gala yemeğinde kamuoyu ile paylaşıldı. 
BTSO Altıparmak Binası’nda düzenlenen çalıştay Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi, ilgili sivil topluk kuruluşları, sağlık ve turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
Bu toplantıya BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Kuş, Bursa milletvekilleri Önder Matlı, Hakan  Çavuşoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, BTSO Meclis Üyesi ve Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Kurucu Başkanı Dr. Mustafa Esgin, BUSAT Yönetim Kurulu Başkanı ve BTSO 39. Komite Başkan Yardımcısı Dr. Metin Yurdakoş da katıldı.
 Bursa olarak sağlık turizmi açısından çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarını söyleyen BTSO Meclis Üyesi Dr. Mustafa Esgin, “Uzunca bir süredir sağlık turizmiyle ilgili bir gündemi Bursa kamuoyu ile paylaşıyorduk. BTSO’nun son dönemde 16 makro projesinden birisi olan Sağlık Serbest Bölgeleri projesi bağlamında sağlık turizmi vasıtasıyla kentimizin ülke ekonomisine katkılarının daha da artırılması yönündeki çalışmalara devam ediyoruz” diye konuştu.

Çalıştay sonuçları

BTSO Meclis Üyesi ve BUSAT Kurucu Başkanı Op.Dr.Mustafa Esgin  Sağlık Serbest Bölgeleri, Özel Ekonomi Bölgeleri ve Termal Kür Bölgeleri gibi alanlarda planlama dışı yatırımların ortaya konulmasının önemine değinerek, çalıştaydan çıkan diğer sonuçları şöyle sıraladı: 
“Kent dinamiklerinin sinerjisi ile ortaya çıkan sağlık turizmi çalışmalarının kümelenme modeli ile daha da geliştirilmesi.  Mevcut yatırım teşviklerinin daha da artırılması ve termal turizm bölgelerine yönelik yeni teşvik planlamasının yapılması. İnsan kaynağının geleceğin sektörü sağlık turizmine entegre edilmesi ve kalitenin nitelik-nicelik yönünden artırılması. Sağlık turizminde ihtiyaç duyulan yeni meslek gruplarına yönelik lisans düzeyinde eğitim bölümlerinin açılması ve bu meslek gruplarına yönelik sertifikasyon programlarının oluşturulması. Hedef destinasyonlara ait ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin tıp ve sağlık eğitimi almaları sağlanarak sağlık turizmi elçilerinin yetiştirilmesi. Termal yatırımların desteklenmesi amacı ile yerel yönetimlerin daha fazla inisiyatif alması. ‘Sağlık Turisti Sigorta Poliçesi’nin oluşturulması ve Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik edilmesi.”
Evet, bu çalıştayın Bursa özelindeki en önemli çıktısı bana göre Bursa’ya en uygun olacak olan Termal Kür Bölgesi kavramının dile getirilmesidir.

BUSAT ve misyonu

Bursa Sağlık Turizmi Derneği 29 Eylül 2011 tarihinde 16 Kent Gönüllüsü tarafından Op.Dr.Mustafa Esgin başkanlığında kısa adı BUSAT olarak kuruldu. Bu derneğimiz kendisine amaç olarak “yükselen bir trend olarak Sağlık Turizmi alanında özelde Bursa’nın genelde Türkiye’nin sahip olduğu altyapı, imkan ve potansiyellerinin araştırılmasına, incelenmesine, geliştirilmesine ve bunların yurtiçi ve yurtdışında tanıtımlarının yapılarak genelde ülkemizin özelde Bursa’nın uluslararası Sağlık Turizmi getirilerinden daha çok pay almasına katkıda bulunmayı” seçti.
Kurulduğu günden yaptığı etkinliklerle, ulusal ve uluslararası platformda amacını gerçekleştirme noktasında çeşitli girişimlerde bulundu.