Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi
05 Şubat 2016 Cuma, 07:34
Nilüfer Belediyesi, bir müzik enstrümanları müzesi kurmak için yola çıktı. Kentimizin müzik dünyasına büyük katkıları olan ve bir süre önce kaybettiğimiz Dr.Hüseyin Parkan Sanlıkol’un adını taşıyacak müze için Sanlıkol ailesi de katkı koyuyor. Aile 300 parça müzik aleti bağışlayacak.Müzede ayrıca bir de küçük konser salonu olacak. Güzel bir girişim ayrıca vefalı bir girişim. Öncelikle kutluyorum.
Bu müzeyi hayata geçirecek arkadaşlar mutlaka alanlarının uzmanıdır. Ama görmedilerse ben öncelikle bir Afyon Üniversitesi’ne uğramalarına istiyorum. Çünkü, Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi, Türkiye’nin en büyük müzik müzesi unvanına sahip.
Orayı görüp etkilenmemek mümkün değil. Hem nitelik, hem de nicelik açısından çok değerli bir koleksiyona sahipler.
Bildiğim kadarıyla 230 enstrüman barındıran müze, Alman koleksiyoner Wolfgang Ott’un bağışladığı 246 enstrümanın da eklenmesiyle Türkiye’nin en büyük müzik müzesi oldu.
Benden önermesi.

Sobalara dikkat!


Önceki gün Bursa Valiliği de uyardı. Bu birkaç gün lodoslu günlerimiz. Lütfen sobaları yakmayın. Doğalgaz kullananlar da dikkat etsin.
Bacalarınızı temizletmeyi ve havalandırma pencerelerini açık bırakmayı unutmayın. Onların önlerini ka-
patmayın.
Lütfen kimsenin canı soba zehirlenmesi yüzünden  yanmasın.
Evet, sobalara lütfen dikkat edelim.

Mardinli çocuklar Bursa’daydı


Çocuklar geleceğimiz. Şiddetin, savaşın, terörün olduğu noktaların en büyük mağdurları çocuklar. Cumhurbaşkanlığı’nın da desteklediği proje kapsamında Mardin Nusaybin Çocuk Gelişim Merkezi’nde rehabili-
tasyon tedavisi gören terör mağduru çocuklar, Bursa’ya geldi.Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. 
Onları Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ağırladı ve armağanlar verdi. 
Çocuklar, tarihi mekanları da gezdiler.