Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sha Nagba İmuru
06 Şubat 2016 Cumartesi, 09:16
İnsanlığın en eski destanı Gılgamış Destanı’dır. Bu yapıt düşünce yapısı bakımından da mitolojik kalıntıların en ilgincidir. 
Babillilerin ilk sözcükleriyle adlandırdıkları destan Sha Nagba İmuru  yani “Her şeyi görmüş olan” deyimiyle anılır. 
Sümer, Asur, Akad vb. gibi çeşitli Mezopotamya topluluklarınca işlenmiş olan destanın bugün elde bulunan metni Sümerlerden kalmadır. Bu destanın bulunması ile daha sonraki dönemlerde mitolojide yer alan birçok olayın kaynağı da ortaya çıkmıştır.
Şimdi Gılgamış Destanı’ndan hareketle Bursalı sanatçılar Güven Aktaş, Rasim Başak, Dilek Bilhan, Alper Bilsel, Hayati Çetin, Aysun Diniz, Mahmut Durmuş, Seçkin Erdem, Gonca Erim, Müge Gültekin, Erkin Keskin, Berna Coşkun Onan, Tülin  Öztürk, Rengin Solmaz Sönmez, Meltem Karakuyu Şangüder, Tuğba Gürkan Şenyavaş, İsmail Tetikçi, Turgut Tuna, Mert Ünlüsoy ve Aysun Yürekten dün bir Karma Sergi açtılar. 
Podyumpark Fuaye alanındaki sergi 5 Mart’a kadar gezilebilecek. 
Sanatçılarımızı kutluyorum.

Aras, TÜKD’nin başında

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği  Bursa Şubesi genel kurulu yapıldı.
Bu genel kurul sonunda 23 Ocak’ta Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği   Bursa Şube Başkanlığı’na Türkan Aras seçildi.
Aras, genel merkezlerinde genel başkanlarının “laiklik ve kadın hakları” konusundaki duyuru metnine dikkat çekti.
Türkan Aras’ı kutluyor, başarılar diliyorum.

Mümin Aga anılıyor

Mümin Gençoğlu anılıyor. Balkan Türklerinin önderi ve lideri, Balkanlar’ın ve Türkiye’nin “Mümin Aga”sı, Bal-Göç ve BGF Federasyonu Kurucu Başkanı olan Mümin Gençoğlu  Penguen Gıda’nın kurucusu, BTSO Meclis ve Bursaspor’un eski başkanlarından ve  TBMM 19. dönem Bursa milletvekiliydi.
Mümin Gençoğlu, aramızdan ayrılışının 23. yılında, 7 Şubat Pazar günü (yarın) saat 11:00’de Bursa Emirsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak.