Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Timing/ Zamanlama üzerine
30 Haziran 2016 Perşembe, 04:43
Zamanlama/Timing kavramı genelde spor literatüründe kullanılan bir kavram. Ama her alanda da kullanılabilecek bir kavram. 
Türkiye Cumhuriyeti, Binali Yıldırım hükümeti ile birlikte dış politikasını  yeniden inşa ediyor. Bu süreci nasıl adlandırırsanız, adlandırın Türkiye ve komşularının ortak çıkarları uzlaşıyı, dostluk demesek de, en azından konuşmayı gerektiriyor.
Bu süreç İsrail ve ardından Rusya ile hızlı bir şekilde başlatıldı. Mısır ile de görüşmeler devam ediyor.Uzunca bir süredir komşuları ile sorun yaşayan Türkiye’nin bu hamleleri bölgesel barış için çok önemli.
Türkiye’nin dış politikasını yeniden inşa ettiği bu süreçte ne oldu? Bir anda salı akşamı yaşadığımız havaalanı baskını gerçekleştirildi. 
Bu hain saldırının zamanlamasına dikkatinizi çekerim. 
Şimdi bu ülkeyi yönetenlerden ve yönetmeye aday olanlardan bir beklentimiz daha var. Dış politikada inşa edilmeye çalışılan barışı, iç politikamızda da inşa etmeleri.
Ve teröre karşı ortak duruş  sergilemeleri.

Dönemeçteyiz dikkatinize!


Türkiye Cumhuriyeti her bağlamda bir dönemeçte. Bu dönemeçten en az zararı görerek geçebilmek, kendini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gören herkesin ortak dileği olmalı.
Burada iktidarından, muhalefetine; akademisyeninden, aydınına; işçisinden işverenine; kamusundan, STK’sına kadar herkesin aklı ile hareket etmesi gerekiyor.

Terörün kaybettirdikleriTerörün bize kaybettirdiği canlar, itibar ve diğer olumsuzlukların dışında bir de ekonomik yönü var. Dün organize sanayi bölgesinde birkaç dostumu ziyaret ettim. Bugün bekledikleri yabancı müşterilerin hepsi otellerinden çıkmama kararı almışlar.
Ve firmaları otele davet etmişler. Siz kumaş bakmaya gelmişsiniz, bu olay yüzünden otelden çıkmaya korkuyor ve Bursa’ya gelemiyorsunuz.
Bir firma otele ne kadar numune götürebilir ki?