Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Uyuşturucu, anne ve babalar
10 Temmuz 2014 Perşembe, 08:04

Dünyada en büyük beş sektörden biri de uyuşturucu ticaretidir. Pek çok uyuşturucu maddeye bağımlı hale gelmek için bir defa kullanmanız yeterli olabilir.
Son bir yılda ölümle sonuçlanan 300’ü aşkın bonzai vakasının büyük çoğunluğu Marmara Bölgesi’nde yaşandı. Narkotik Şube Müdürlüğü’nün iller bazında dağılım raporuna bakıldığında en fazla Bonzai yakalanan ilk üç ilin sırasıyla İstanbul, Bursa ve İzmir olduğu görülmekte. Bu konuda kullanım yaşı 11’e düşmüş durumda. Bu uyuşturucu 2004 yılından beri Avrupa’da yaygın. Ayrıca bu konu bir siyasi malzeme haline de geldi. Bu da olayın ayrı bir üzücü tarafı.
Burada unutulmaması gereken, bunun top yekün mücadele edilecek bir konu olduğudur. Siyasinin, emniyetin, öğretmenin, anne ve babanın yani toplumun hep birlikte vermesi gereken bir mücadeleden söz ediyoruz.
En büyük görev ise anne ve babalara düşmektedir.

Anne babalar ne yapmalı?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’nün web sayfası bu konuda tüm detayları aktarmaya çalışmış. Anne ve babalar; çocuğunuzun bağımlılık yapıcı madde kullandığını anladığınızda şunları yapmaya çalışın:
1-Paniğe kapılarak öfke ile hareket etmeyiniz.
2- Durumu gözlemleyerek Çocuğunuzun sosyal çevresini inceleyip, sorunun kaynağını tespit etmeye çalışınız,
3- Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerini gözden geçiriniz,
4- Çocuğunuzun uyuşturucu madde kullanmasının sebeplerinin arasında, sizin de eksik ve yanlış davranışlarınızın olduğunu göz ardı etmeyiniz,
5- Çocuğunuza kesinlikle kötü davranmayınız, onu suçlamayınız,
6- Uzman bir hekimin bilgisine başvurarak tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz,
7- Çocuğunuzu sıkmadan, sevgi ve şefkatli bir yaklaşımla ona daha fazla ve kaliteli zaman ayırınız,
8- Aile bağlarını gözden geçirip, güçlendirmeye çalışınız,

Bülent Arınç’a not

Bu sütunlarda geçtiğimiz yıllarda Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a bir mektup yazmıştım. Bildiğiniz gibi Arınç’a RTÜK bağlı. RTÜK en ufak bir sigaranın önüne gölge yaptırırken, gerek paralı, gerekse parasız kanallarda kokain çekenleri, uyuşturucu enjekte edenleri, açık ve  seçik göstermekte. Bunu Arınç’a, mektubumda iletmiştim.
Onun ofisinden bir arkadaşımız arayıp, konunun RTÜK’e iletildiğini belirtmiş, ben de teşekkür etmiştim.
Ama bu konuda bir gelişme olmadı. Hala filmlerde sigara gölgelenirken, uyuşturucu sahneleri açık açık gösterilmekte, adeta gençlerimiz özendirilmektedir.
Bunu Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a bir kez daha anımsatmak istiyorum.