Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Uzunkaya, Emniyet Genel Müdürü
27 Temmuz 2018 Cuma, 07:41

Celal Uzunkaya, Bursa'nın yakından tanıdığı bir isim. Uzun yıllar Bursa Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. Ardından İzmir'e son olarak da Antalya' ya atanmıştı.
Antalya'da yaş haddi nedeniyle görev süresi dolunca Vali yapılarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne getirildi.
Celal Uzunkaya, Bursa ile ilişkisini hiç kesmedi. Evi hâlâ burada açık ve çocukları da burada yaşıyor.
Evet, Celal Uzunkaya'ya yeni görevinde başarılar diliyorum.
Bilindiği gibi aynı görevi daha önceden Bursa Valiliği yapan Oğuz Kağan Köksal da yapmıştı.

Bursa'nın acı kayıpları

Bursa'nın bu aralar acı kayıpları oldu. Önce Prof. Dr. Nihat Özyardımcı'yı kaybettik. Nihat Hoca, Bursa'nın yakından tanıdığı bir isimdi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nün varoluşunda çok önemli çalışmalara imza atmıştı. Ayrıca, alanı ile ilgili derneklerin kuruluşunda da aktif roller oynadı.
1964 yılında Bursa, 1965 yılında İstanbul Valisi olan, 1973'te Adalet Partisi'nden İstanbul Senatörü seçilen, 1975 yılında Köyişleri Bakanlığı yapan Vefa Poyraz da aramızdan ayrıldı. Bilindiği gibi Vefa Poyraz, DYP'de Turhan Tayan döneminde İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan rahmetli Ömer Ersöz'ün de kayınpederiydi.
Prof.Dr.Suat Kıyan, Uludağ Üniversitesi kurulmazdan önceki Bursa Tıp Fakültesi'nin ilk kurucularından biriydi. Kadın Doğum Hastalıkları uzmanı olan Prof.Dr.Suat Kıyan, Bursa'da bir vakıf üniversitesi kurmak için yola çıkan BEGEV(Daha sonradan BUTGEM adını alan kuruluş) yani Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı'nın kurucu başkanıydı.
Evet, bu değerli üç kaybımız için başımız sağ olsun diyorum.

Tirilye Zeytin Şenliği

Tirilye Zeytin Şenliği'ni bu yıl 28-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriyor. Mudanya Belediyesi; tarih boyunca barışın, umudun, bereketin ve güzelliklerin temsilcisi zeytini, Mudanya'nın en önemli tarımsal değeri olarak dünyaya tanıtmaya devam ediyor.
İki gün sürecek olan etkinlik, Karadeniz müziğinin usta ismi Fuat Saka konseri ile sona erecek.
Geleneksel hale getirilen şenliklerde Mudanya'nın bereketli topraklarında yetişen ürünlerin tanıtımına katkı sağladıklarını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, tüm Bursa'yı şenliğe katılmaya davet etti.