Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ve festivalimiz başladı
18 Mayıs 2016 Çarşamba, 06:40
Tarihimizde birçok ilke imza atan Bursa’nın ilkleri arasında ülkemizin en uzun soluklu festivali de bulunmakta. 
Bursa Festivali ilk defa Bursa Turizm ve Tanıtma Derneği’nin girişimiyle 7 Eylül 1962’ de düzenlendi. İlk adı Bursa Festivali ve Atçılık Bayramı, ilk misafir topluluğu ise İsrail olmuştu.
1982 yılında festival, Bursa Belediyesi’nin bünyesine alındı.
1987 yılında Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı kuruldu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli etkinliklerinden biri olan bu festival , 1987 yılından beri Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından organize edilmekte.
Pazartesi akşamı Merinos’ta 55.Uluslararası Bursa Festivali’nin açılışı gerçekleşti. 
Açılış öncesinde de nisan ayında Roma Büyükelçiliği’nde gerçekleşen  Bursalı sanatçıların Roma Sergisi’nin Bursa ayağı gerçekleştirildi.
Festival açılışında BKSTV Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik, Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuşma yaptılar.
Sonra muhteşem konseri izledik.

Birkaç teşekkür


Ben Bursa Festivali açılışında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ni  hıncahınç dolduran izleyicilere teşekkür ediyorum. Bu nitelikli grup ile birlikte konser izlemek keyifli oluyor.
Ayrıca bu güzel etkinlikleri organize eden BKSTV’ye, onu destekleyen BBŞB’ye ve vakfın tüm çalışanları ile emeği geçenlere de bolca teşekkür.

Muhteşem açılış


Bursa Festivali’nin açılışı muhteşemdi.  Açılışta Türkiye’nin ilk ve  tek bölge orkestrası olma özelliğini taşıyan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile 7 albümlü ve yine bol ödüllü Klazz Brothers’ın oluşturduğu Senfoniküba isimli bir ortak proje hayata geçti.


Bu proje salonu ayağa kaldırdı. Çok zevkli dakikalar yaşadık ve finalde tüm izleyenler ayakta dans ediyorduk.
Güzel proje için BBDSO’yu ve Klazz Brothers’ı gönülden kutluyorum.