Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yahya ve Çin Milli Bayramı
07 Ekim 2015 Çarşamba, 08:29
Aynı zamanda Bursa’nın kardeş şehri olan Çin’in Anshan Eyaleti Bursa Fahri Konsolosu Nejat Yahya, geçtiğimiz günlerde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Milli Bayramları’nın kutlama töreni için İstanbul’da Çin Başkonsolosluğu’ndaydı.
Nejat Yahya, bu törene Türk müziğimizin büyük seslerinden Kutlu Payaslı ile birlikte katıldı. Nejat Yahya, törende Kutlu Payaslı’nın hayatını anlatan, benim yazmış olduğum “Sanata Adanmış Bir Ömür: Kutlu Payaslı” kitabını çok iyi Türkçe bilen  Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jingqi ve Ticaret Ataşesi  Huang  Songfeng’e armağan etmiş. 
Kitabın içindeki Kutlu Payaslı’nın Çin gezisi ile ilgili anıları çok ilgilerini çekmiş.
En kısa zamanda kitabı okuyacaklarını dile getirmişler.
Bu arada törende Çin mutfağının en zengin örnekleri sergilenmiş.
Nejat Yahya ve Kutlu Payaslı’ya afiyet olsun diyorum.
Yahya geçtiğimiz ay içinde de Çin’in İzmir Konsolosluğu açılış töreni için eşi ile birlikte İzmir’deydi. İzmir’deki yetkililere de  kitap armağan etmiş.

Erkan Aydın Kırgızistan’da

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kırgızistan’da yapılan milletvekili seçimlerine uluslararası gözlemci olarak katıldı. 
Erkan Aydın, bu konuda  dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olmayan biyometrik seçimlerin sadece beş yıl önce parlamenter sisteme geçmiş olan Kırgızistan için büyük bir başarı olduğunu dile getirdi.  

BBDSO BM anısına çalacak

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın yarın vereceği konser Birleşmiş Milletler’in 70. kuruluş yıldönümü anısına.
İtalyan şef Luciano Di Martino’nun yönetimindeki, orkestraya solist olarak viyolonselist Julian Steckel katılıyor.
Konserden Şostokoviç ve Beethoven’dan eserler çalınacak.
Konserin Birleşmiş Milletler’in kuruluş yıldönümüne adanması Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği’ni mutlu etmiş, teşekkür mesajı yollamışlar.