Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yaşar Kemal, Nilüfer ve 2016
12 Şubat 2016 Cuma, 07:42
Nilüfer Belediyesi’nin gelenekselleşen Yılın Yazarı etkinliği 2014 yılında Sabahattin Ali ile başladı ve 2015’te Aziz Nesin ile devam etti.
Bu yılın yazarı ise Yaşar Kemal. Cumhuriyet ile 1923’te başlayan ve geçtiğimiz yıl sona eren 92 yıllık yaşamındaki 71 yıllık yazarlığına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve 1 şiir kitabı sığdırdı.
Yaşamının her alanında çeşitliliğe önem verirken; evrensele uzanan yolculuğun yerelden, ulusala, oradan evrensele uzanması gerektiğine inandı.
Yoksulluğun bütün insanlığın utancı olduğuna inanan bu dev yazar,  ”benin kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun” diyen bir barış sevdalısıydı.
Beş yaşında gözünü kaybetti, babası kendi gözü önünde öldürüldü. Kekeme oldu. Zorla yazar oldu. Kendi deyi-miyle “kömünist damgası yediğim için kimse iş vermiyordu, ben de yazmaya başladım” diyordu.
Dün Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala ve  edebiyatçı Feridun Andaç 2016 Yaşar Kemal yılının startını verdi.

Yıl boyunca etkinlikler


2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleri kapsamında yıl boyunca nerede ise sanatın her alanında bir dizi etkinliğe tanık olacağız.
Fotoğraftan, öyküye; masaldan, resime; şiirden, karikatüre kadar 2016 yılı Nilüfer’de Yaşar Kemal dolu olacak.
Ayrıca, kitap okumalar, paneller, söyleşiler ve diğer etkinlikler. Hepsi Yaşar Kemal kokacak.

Arif Dino ve Yaşar Kemal


Dino Ailesi, Osmanlı döneminin etkin Arnavut kökenli ailelerinden birisi.  Abidin Paşa AdanaValiliği yapmış bir isim. Torunu Arif Dino (1893-1957), Abidin Dino’nun ağabeyi. Arif Dino,  1940’lı yıllarda Adana’ya  sürgün edilir. 
Orada kardeşi Abidin Dino (1913-1993), Yaşar Kemal’in (1914-1970)  de bulunduğu gençleri toplayıp, bir bahçede sanat tartışmaları yapar. 
Bu 3 devin de gelişiminde önemli bir isimdir, Arif Dino.