Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yatırım iklimi, BUSİAD’da tartışıldı
20 Aralık 2014 Cumartesi, 07:43
Perşembe günü BUSİAD Evi’nde “Yatırım İklimi Açısından Bursa’nın Geleceği” konulu paneli izledik.
Bursa Büyşükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe aynı saatlerde bir  canlı yayında olduğu için katılamadığı toplantıyı izleyenler arasında Bursa Büyükşehir  Belediye eski başkanlarından Ekrem Barışık, Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser de vardı.
Toplantının amacı Bursa’nın geleceğini planlayanlar tarafından analitik bir bakış açısıyla değerlendirilmesi ve kamuoyunun aydınlatılmasıydı.
 BUSİAD Başkanı Günal Baylan’ın açılış konuşması ardından, BBŞB Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar bir teknik konuşma yaptı. 
Sonrasında, Bursa 1/100.000 ölçekli plan çalışmasını yapan akademisyenlerden, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu’nun moderatörlüğünde , yine söz konusu plan çalışmasına katkı koyan İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Şehircilik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ocakçı, Bursa Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karademir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Temsilcisi Ali Ekinci ile Ünver Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Ayhan Korgavuş görüşlerini açıkladılar.
Güzel bir toplantı oldu.

Balkansiad ve organik gıda

Balkan Rumeli Sanayiciler ve İş Adamları Derneği, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlediği panelle Organik Gıda konusunu masaya yatırdı.
Moderatörlüğünü UÜ Ziraat Fakültesi’nden  Prof. Dr. Utku Çopur’un üstlendiği panele Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Berrin Şahin, Baktat ‘tan  Sabriye Şen, Ecocert Bölüm Sorumlusu Sabri Mengen, UÜ Ziraat Fakültesi‘nden Doç. Dr. Canan Ece Tamer ve Avukat Salih Duman katıldı.
Organik gıda her yönü ile tartışıldı.

Montaj Portreler sergisi

Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nde dün bir sergi açıldı.
Tayfun Akgül’ün Montaj Portreler Sergisi, 19 Aralık ve 19 Ocak tarihleri arasında açık kalacak.
Sergide sanatçının 74 eseri var.
Aynı zamanda akademisyen olan Prof.Dr.Tayfun Akgül’ün bu çalışması atık materyallerden oluşturulan, ünlü portrelerini içeriyor.
1980 yılından beri karikatür çizen sanatçı, her hafta Cumhuriyet Bilim Teknik ekinde de bilimsel konularla ilgili karikatürler çizmekte. 
Eserler Görükle’deki Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nde.

Doğan Ersöz anıldı

BUSİAD’ın kurucu başkanı Doğan Ersöz dün ölümünün 20. yılında düzenlenen bir törenle Emirsultan’daki mezarı başında anıldı.
Bildiğiniz gibi Doğan Ersöz, TÜSİAD’dan sonra Türkiye’de kurulmuş olan ikinci SİAD’ın kurucu başkanlığını yapmıştı.
Doğan Ersöz, büyüğümüz 1994 yılında aramızdan ayrılmıştı.
BUSİAD geleneksel olarak her yıl mezarı başında kurucu başkanını, ailesi ve sevenleri ile bir araya gelerek anıyor.
Bu güzel vefa örneğini yarattığı için BUSİAD’ı kutluyorum.