Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yeni bir yıl ve yeni bir “ben”
31 Aralık 2015 Perşembe, 09:04
Yeni bir yıla giriyoruz. Yeni yılda yeni umutlar, yeni hayallerle başlı-
yoruz. Sanki her şey Sertab Erener’in şarkısında “Yeni bir aşk. Yeni bir iş. Yine gülecek bir neden lazım. Yeni bir haber. Yeni  bir kader. Bunlar için bana şans lazım. Yeni bir duruş. Yeni dokunuş. Kendime yeni bir ben lazım” dediği gibi.
Şarkının sözlerinin en sonu çok çarpıcı “kendime yeni bir ben lazım”. Özetle beni üzen paradigmalarımı yıktığım, yeni paradigmalara yelken açtığım yeni bir ben, demek istiyor.
Evet, bu akşam 2015 yılını geride bırakıyoruz. Yarın sabah 2016’ya uyanacağız. Yaşamın getirdiği kimine göre, şanslı, kimine göre şanssız bir yıl yaşadık. Ülkemiz özelinde yaşadığımız ekonomik sıkıntılar, seçim gerginlikleri, siyasetin gerilimlerinin yanına sanki yangına benzin dökülüyormuş gibi terör illeti de son altı ayımızın her gününü berbat etti.
Lütfen geçmişi unutalım, 2015 ‘teki olumsuzlukları bir kenara bırakalım. Onları değiştiremeyiz. 2016 yılına yeni bir “ben” ile girelim.

Yılın sözü ve kadın

2015 yılında terörün ve diğer olumsuzlukların yanında bir diğer konu da kadına şiddet konusuydu.
Bu konuda hemen bir söz üretilmiş. Erkek egemen toplumumuzda konu  delikanlılık bağlamında ele alınmış. Hanımların affına sığınıp, sizlerle paylaşıyorum:
“Delikanlı dediğin kadının rimelini değil, rujunu bozar.”
Kadınlarımıza saygıyla.

Yeni yılınız kutlu olsun

2016 yılının öncelikle hepimizin ailesine, sağlık, mutluluk getirmesini diliyorum.
2016 yılının siyaset dünyamıza huzur ve yeni saygılı bir jargon getirmesini diliyorum.
2016 yılının sınırlarımızda yaşanan acılara bir an önce son vermesini diliyorum.
2016 yılının ülkemize barış ve huzur getirmesini, yüzyıllarca birlikte yaşanan bu topraklarda akan kanın durmasını diliyorum.
2016 yılının Bursaspor’umuza hayırlı gelmesini diliyorum.