Mustafa KARAMAN

Mustafa KARAMAN

mkaraman43@hotmail.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ayağa kalk Bursa!
03 Mayıs 2015 Pazar, 07:58
Bu ülkenin 2023 yılı vizyonu gerçekleşir mi?
İnşallah gerçekleşecek.
Herkes elinden geleni yapacak, elinden bir şey gelmeyenler susacak, herkes elini taşın altına koyacak ve herkes ayağa kalkacak.
Son günlerde gündeme getirdiğimiz “Ayağa Kalk Bursa!”  “Bursa ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkacak!” projelerinin hedefi 2023 vizyonudur.
Bu vizyonun gerçekleşmesi için kuralı koyanlar tarafında olmalıyız.
Bunun temeli de standardizasyondur.
TSE Başkanımız Sn. Hulusi Şentürk’ün “Kurala uyan değil, kuralı koyan olmalıyız” hedefi ile TSE’nin geldiği noktayı, standardizasyonla ilgili olan herkes çok iyi biliyor, özellikle iş alemi bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyor.
600 yıllık bir imparatorluk, 100 yıllık bir Cumhuriyet neticesinde, yerli bir otomobili üretemeyen değil, üretimi engellenen bir Türkiye’den, yerli otomobil üretmeye hazırlanan bir Türkiye…
Ve Otomobil Test Merkezi’ni, Bursa’da hayata geçirmek üzere olan bir Türkiye…
Bu vizyonu başarmak için, öncelikle standardizasyon alanında önümüze konulan engelleri kaldırmak zorundayız.
Bu kadar büyük projeleri başarmak üzere olan ülkemizin karşısına, kendi küçük, ama fonksiyonelliği (mali boyutu büyük) bir kısım kuruluşlar hala engel çıkarmaya devam ediyor.
Otomobil sektörünü içine alan bir vakıf olan IATF adlı bir kuruluş, TS 16949 konusunda hiçbir milli, yerli bir kuruluşa belgelendirme yetkisi vermiyor ve tüm Türkiye pazarını faşizan bir anlayışla kendi elinde tutarak bu sektörün, standardizasyon faaliyetleri ile ilgili mali boyutun yurt dışına gitmesini sağlıyor.
Nerede rekabet kuralları?
Nerede akreditasyon kuralları?
Nerede etik değerler?
Bu durum, Siyonist anlayışın, bizim ülkemizdeki faşizan bir faaliyetidir.
Sektörün bu duruma tepki vermesini bekliyoruz. Bu sessizlik, ümit ediyoruz ki; bilgisizlikten olsun, işte bu yazıları da bilgilendirmek için yazıyor ve çağrı yapıyoruz;
“Ayağa kalk Bursa!”
“Bursa ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkacak!”
2023 yılı vizyonu için standardizasyon önemsenmeli, bu kapsamda yurtdışına çekilen yaklaşık 3 milyar dolara engel olmalıyız.
Yerli kuruluşlarımızın, özellikle TSE’nin bu kapsamda belgelendirme yapabilmesi için sektörün ses vermesini, itiraz etmesini istiyoruz.
2023 yılı vizyonu gerçekleşecek…
Bu ülke yerli otomobili üretecek…
Bursa, Otomobil Test Merkezi’ne kavuşacak…
Bursa ayağa kalkacak…
Eninde sonunda; Türkiye, kuralı belirleyen olacak…