Mustafa KARAMAN

Mustafa KARAMAN

mkaraman43@hotmail.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İskender Kebap’ın ‘dede usta’sı
23 Ağustos 2015 Pazar, 08:46
Kurumlar, kurum kültürünün oluşması ve kurumsallaşma ile ayakta kalır.
Çalışanını memnun etmeyen kurumdan memnun olan müşteriyi tarih henüz yazmadı. Yazmayacak da.
Çalışanın memnuniyeti, sosyal hakların iyileştirilmesi ve kurum aidiyetini de benimsemesi ile olacaktır.
Çalışan mutsuz, çalışan asık suratlı ve çalışan memnun değilse, kuruluşun geleceğe dönük planlama yapması ve gelecekte olması mümkün değildir.
Birçok eğitime katılıyor ve birçok eğitimi takip ediyor ve bu alanlarda eğitim veren biri olarak şunu gördük ki; süslü ve içi boş slaytlarla verilen eğitimler, zaman kaybından başka bir şey değil. Kurum kültürünü en iyi, o kurumda en uzun süreli çalışan kişi anlatır. Bunun bir örneğini sizinle paylaşmak istiyorum.
Şehrimizin değil, ülkemizin bir markası olan ve markası ile tüm dünyada, ülkemizin tanıtımına katkı sağlayan Yavuz İSKENDEROĞLU’NU bilirsiniz, Kısaca İSKENDER KEBAP.
TSE’den belgeli olan ve TSE’den başka da hiçbir kuruluştan belge almama ilkesini kararlılıkla yürüten Yavuz İSKENDEROĞLU,  yeni nesil Oğuzhan İSKENDEROĞLU ile yapmış olduğumuz sohbette öne çıkan bir veri dikkatimizi çekti ve bu veriyi sizinle de paylaşmak istedik.
70 yıldır İSKENDER KEBAP’TA çalışan DEDE USTA lakaplı Recep Seymen’e şu soruları sorduk: “Mutlu ve huzurlu musun?”
“Sosyal hayatında bu kuruluşta çalıştığından dolayı itibar gördün mü?”
“Ailene iyi bir gelecek hazırlayabildin mi?”
Aldığımız cevapların tamamı, “Evet”
Buradan çıkaracak olduğumuz en önemli veri, bu kuruluşta kurum kültürünün oluşması için başkalarından eğitim alınmasına gerek yok. Personeli ile Dede Usta’nın sohbet yapmasını sağlayacak, Dede Usta, hayatını anlatacak, mutluluğunu ve memnuniyetini ifade edecek, yeni nesil çalışanlar da bunu idrak edecek, benimseyecek, sahiplenecek ve herkes ortak değerlerle büyüyecek, gelişecek, mutlu olacak.
Sn. Yavuz İskenderoğlu’na ve onun yerini dolduracağına inandığımız Oğuzhan İskenderoğlu’na kaliteli yolculuklarında başarılar diliyor, Dede Usta’ya da nice 70’li yıllar temennilerimizi iletiyoruz.

KONURALP BAŞOL

Allah rahmet eylesin, cenazesine katıldık ve hakkımızı helal ettik. Çünkü TSE’ye emek veren, destek olan bir insandı. Türkiye’de sağlık kuruluşlarında ilk defa TSE belgesini alan, tarafımızdan kurulan TSE Sağlık Kurulu Komisyonu Başkanlığını yapan, Uludağ Tüketiciler Derneği Kurucu Üyesi olan Dr. Konuralp BAŞOL, Bursa’ya emeği geçen, emek katan, değerli ve kaliteli bir hekim, TSE dostu ve kalite sevdalısıydı. Rahmet diliyorum. 
Size de iyi pazarlar, iyi tatiller…