Mustafa KARAMAN

Mustafa KARAMAN

mkaraman43@hotmail.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kıpırdanma başladı
17 Mayıs 2015 Pazar, 08:40
Ve kıpırdanma başladı, ama karıncalanma da başladı.
Bu köşede dile getirdiğimiz ve hazırlık çalışmalarını hızlandırdığımız “Ayağa Kalk Bursa” projesi ile ilgili sanayiciden gelen veriler, tüketiciden almış olduğumuz geri dönüşler mutluluk verici. 
İyi düşünen, iyiyi hedefleyen, milli kaynakların israf edilmesini istemeyenler memnun, biz de mutluyuz, bunun adına da kıpırdanma diyoruz. Kıpırdanma, ayağa kalkmadan önceki son hamledir. Bir de karıncalananlar var ki, başladılar konuşmaya. Konuşarak korkutmaya, korkutarak kaçırmaya, vazgeçirmeye çalışıyorlar. 
Niye karıncalanıyorlar?
Menfaatleri bozulacak, onlara dur denilecek, bugüne kadar yaptıkları sorgulanacak, sanayiciye bir şey kazandırmadıkları, tüketiciyi yanılttıkları, topluma hiçbir şey kazandırmadıkları ortaya çıkacak.
Bu proje ile tartışma başlayacak, yapılan işlemler gözden geçirilecek ve herkes her şeyin farkında olacak, bilgilendirme yapılacak, ondan sonraki süreç önemli, yolunu tercih edene “Hayırlı yolculuklar” diyeceğiz…
Bilgi eksikliğinin olduğunu düşünüyoruz. Bildiklerimizi paylaşacağız, duymayana duyuracağız. Anlatacağız, anlatacağız…
Anlamayanlara yine anlatacağız. Amacımız sanayicimizin markalaşma ve kurumsallaşmanın önemini fark etmesi, gerçek kalite anlayışını benimsemesi, ürünlerini tüm dünyaya pazarlamasıdır.
Elbette karıncalananlara da hak veriyoruz (!) 
Kolay değil, yıllardır sahada istedikleri gibi at oynatıyorlar. Süslü sözlere, gösterişli dövizlerle, akçeli işlerle istedikleri gibi yönlendirme yapıyorlar. Şimdi de onlara sanayici “Dur” diyecek, “Yeter” diye haykıracak, kaynakların israfına engel olacak.
Olur mu?
Olacak…  
Kendi kuyusunu kim kazar ki?
Yanlışa, israfa, günü kurtarma anlayışına dur denilecek. Kurumsallaşmaya, markalaşmaya evet denilecek…
Unutmadan, karıncalananlara aldırmayın… Acı lahana karın ağrısı yapar, yanlış işlerle iştigal edenler de karıncalanır…
Bursa üzerine düşeni yapacak, Türkiye’ye bir kez daha örnek olacak…
Bu yazıyı okudunuz ya, yerinizi değiştirin, ayağa kalkın! 

İyi pazarlar…