Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
14 yabancıya karşıyız, tamam da
03 Ocak 2019 Perşembe, 08:01

Yeni yılda, arkadaşlarımız ile birlikte ilk spor konuşma ve tartışmalarını yapıyoruz deniz kenarında.
Serdar Aziz'in Galatasaray'da son yaşadığı olayların ışığı altında, "Bizim altyapıdan gelenlerin çoğunluğu sorunlu çıkıyor" görüşünde birleşiyoruz hepimiz.
Gerçekten de öyle.
Kısa vadede başarı, iyi transfer iyi para, çabuk yıldız olma olayını yakalıyorlar ama nedense sonu gelmiyor. İstikrarsızlık, disiplinsizlik,gece hayatı derken 3-5 sene içinde yani çok erken bir dönemde yok oluşa doğru önce yatay geçiş, sonra da inişe geçiş başlıyor.
İsim saymaya gerek yok zaten hepsi ortada.
14 yabancıya karşıyız ama yerli ve alt yapı futbolcularındaki bu sorunu da görmezlikten gelemeyiz.
Bizim bu tartışmalarımız esnasında TFF'nin TamSaha dergisinin ocak sayısı geldi önümüze. Kafada Kasımpaşa'nın başarılı futbolcusu Syam Ben Youssef'in, "Sokakta yattım ama vazgeçmedim" başlıklı röportajı var.
30 yaşında ve istikrarını, başarısını, hırsını, mütevazılığını sürdürmeye devam ediyor. En önemlisi de iyi bir para kazanmaya da devam ediyor.
Tunus asıllı Youssef'in babası önceleri Marsilya'da inşaat işçisiymiş. Youssef de 8 sene mahalle takımında oynamış. Sonra Bastia kulübünde diğer gençlerle birlikte futbolun temel kurallarını öğrendikten sonra Tunus'a geçip orada oynamaya başlamış. Oranın içme suyu Fransa'dakine benzemediği için büyük sıkıntılar çekmiş ama,"Beğensen de, beğenmesen de o suyu sen de içeceksin" şeklindeki baba nasihatini dinleyip zorluklara ve futbola devam etmiş.
Tunus'tan sonra İngiltere, Romanya, Fransa takımlarında oynayıp Kasımpaşa'ya gelmiş. 48 defa da Tunus Milli Takımı formasını giymiş. Bilindiği gibi, Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'nda da oynadı.
Şimdi İstanbul'da. Birçok yerli futbolcunun yıldız gelip, darmadağın olduğu İstanbul.
Bakın Youssef İstanbul için nereler diyor:
"Çok canlı, her an her saniye yapacak bir şeyler bulabiliyorsunuz ancak ben ailem ile vakit geçirmeyi seviyorum"
Yerliler ve yabancılar tartışmasında dersler çıkarılacak çok konu var. Bunu da kabul etmek lazım.