Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
6222'de hakemler olayı atlanmış
21 Temmuz 2018 Cumartesi, 07:51

6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi yasasında bazı değişikliklere gidilmesi ile ilgili istişare toplantısı yapılmıştı geçen gün.
18 Süper Lig kulübünün temsilcilerinin de katıldığı bu toplantıda, yasaya eklenmesi düşünülen 6 yeni maddeyi hatırlayalım önce:
1 - Statlara yüz tanıma sistemi konulacak.
2 - Polis sayısı artarken, özel güvenlik sayısı azalacak. Statların güvenliğinden tamamen polis sorumlu olacak. Ayrıca kulüplerde bulunan "taraftardan sorumlu yönetici" görevinin kaldırılarak, "stat sorumlusu" adı altında bir yapıya dönülecek.
3 - Cezalar katlamalı gidecek. Daha önce saha içi ve saha dışında suç işleyen kişi 1 yıl ceza alıyordu. Bundan sonra suç işleyene ilkinde 1 yıl, ikincisinde 3 yıl, 3'üncüsünde ise 5 yıl ceza verilecek.
4 - Deplasman yolculuğu sırasında üzerinde suç aleti (bıçak vb.) bulunan taraftarlar da, saha içinde suç işlemiş gibi bu ceza kapsamına dahil olacak.
5 - Biletsiz taraftarlar da ceza kapsamına alındı. Spor faaliyetinin yapılacağı salona biletsiz giren taraftarlara da cezalar uygulanacak.
6- Toplantının belki de en dikkat çekici maddesi ise "sosyal medya" konusunda oldu.
Kulüp başkanı, yönetici, teknik adam veya sporcu sosyal medyada taraftarı ya da rakibi kışkırtıcı yazı paylaştığı takdirde disipline gidecek. Ayrıca televizyon programlarında yapılacak her türlü kışkırtıcı sözler de cezai sisteme bağlanacak.
Buraya kadar hepsi iyi güzel de, atlanan çok önemli bir konu daha var bence.
Her maçtan sonra, kendi hatalarını örtbas etmek için hakemler hakkında ağır sözler söyleyenler ne olacak?
Bu da futbolumuzun önemli dertlerinden biri değil mi?
Neden 7.maddede bu yapılmadı?
TV programları ile ilgili bölüm gerçekten işletilirse, Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar'ı da zorlu günler bekliyor demektir.