Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Artık harekete geçme zamanı
04 Eylül 2019 Çarşamba, 08:48

Akhisar galibiyetinin ardından Eskişehir'den de zafer ile dönmek müthiş bir şey.
Küme düştükten sonra şehirde oluşan karamsarlık ve kırgınlık, bu 2 önemli galibiyetle yerini tekrar olumlu bir havaya bıraktı. "Bursaspor'a olan ilgi bir anda eskiye döndü" de diyebiliriz.
Bütün bu gelişmeler çok iyi fakat bunu tribünlere ve kasaya da döndürmek zorundayız. Bursaspor'un tekrar o eski dolu tribünlerine kavuşması, kombinenin 20 binleri bulması gerekli. Tecrübe yönünden rakiplerinden çok üstün olan Bursaspor'un işi mutlaka daha kolaylaşacaktır.


Onun için haydi Bursa.
Tahtanın açılması ve yeni transferlerin yapılmasının üstüne milli maç arasının gelmesi de ayrı bir şans. Yalçın Koşukavak şimdi uyumlu bir kadro kurma imkanı bulacak. Ayrıca, savunmada Sedat Dursun'un bir yıldız gibi parlamaya başlaması da bir başka kazanç. Eğer kendine iyi bakar ve havalanmazsa, kısa zamanda Ertuğrul'u sollayacağı kesin.

KEMANKAŞ'TAN GAZİ'NİN STADYUMU

Gazeteci arkadaşımız İsmail Kemankaş'tan nefis bir eser daha.
Araştırmacı yazar olarak da birçok önemli kitap ve belgesellere imza atan Kemankaş'ın son eseri; "Gazi'nin Stadyumu"
1912-2018 arası Bursa'da futbolun doğuşu ve yayılış öyküsünün yer aldığı 494 sayfalık kitapta doğrusu yok yok. Tam bir tarih ve bilgi kaynağı. Mesela, Gazi Mustafa Kemal'in 1 Ekim 1925'te İpekiş fabrikasının temelini attıktan sonra Fenerbahçe B takımı ile Bursa Türk Ocağı İdmanyurdu-Muhafızgücü karması arasındaki maçı Atıcılarda bizzat izlediği, 1926'da ise yeni stadın (Atatürk Stadı) tamamlanması için de bin lira verdiği gibi çok önemli ve insanı duygulandıran bilgiler de var.


Osmanlı döneminden günümüze kadar her şeyi öğrenebile-ceğimiz bir kitap.
Mutlaka alınmalı ve el altında tutulmalı. İsmail Kemankaş'ı bir kez daha kutlarız.