Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Beşiktaş geldikçe Harput’u hatırlamak
12 Eylül 2013 Perşembe, 09:15

“Bizim Sakar Şakir bir bakarsınız Bükreş’te çakmağını çakmış, Ulusal Arena ‘Bommm!...’ Olur mu olur”
Aynen yazdığım gibi çıktı.
Romanya yerle bir.
Bu gerçekten Fatih Terim farkı. Kabul etmek ve kutlamak gerek. Belediye memurluğu ile işin esnafı olmak çok farklı şeyler. Abdullah Avcı, pembe hayaller üretmenin ancak rüyalarda olabileceğini öğrenmiştir ama, Milli Takım’ın onunla çok şeyler kaybettiği de önemli bir gerçek.
Pembe hayaller deyince aklıma eski Vali Harput geldi. Bu hafta Beşiktaş maçı var. Aslında ikisi birden çağrışım yaptırdı bana. Bursa’daki Beşiktaş olayları öncesi onu ikaz etmiştim,”Beşiktaş seyircisine izin verme” diye. Ortalık savaş alanına dönünce de “Vali istifa” yazısı çıktı kalemimden.
Göz göre göre taraftarlar ve polis ateşe atıldı.
Göz göre göre insanların başı yandı.
Göz göre göre Bursa ve Bursaspor imajı yara aldı.
Bütün bu gerçekler ortadayken Vali Harput, bir basın toplantısında bana bakarak “Aramızda ortaçağ zihniyetliler var” demişti. “Beşiktaş seyircisi 3-5 sene gelmesin, olay çıkmasın, kan dökülmesin” demek ona göre ortaçağ zihniyeti idi. Sonunda, yukardan aldığı uyarı sonucu o da “Beşiktaş seyircisi gelmesin” demek zorunda kalmıştı ama iş işten geçmişti.
Bursa ile Harput arasındaki ipler çoktan kopmuştu.
Onun için her Beşiktaş maçında onu hatırla-yacağız.
Bizi yakan Vali olarak.
Yeni Valimiz Münir Karaloğlu’nun yasağı devam ettirmesini çok olumlu buluyoruz ve bunun bir müddet daha devam etmesini diliyoruz.