Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu karar Bank Asya yoludur
03 Temmuz 2012 Salı, 09:30
 Çağlayan’dan yapılan kaleci degajı, kimseye değmeden İstinye’deki kaleye gol oldu.
Futbol oyun kurallarına göre bu gol geçerlidir.
Yani, TFF çok fena bir gol yemiştir.
Mahkemeden çıkan karara göre, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım şike, teşvik ve çeteden 6 yıl 3 ay, Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu şikeden 1 yıl 10 ay 10 gün, Fenerbahçe yöneticisi İlhan Ekşioğlu şikeden 1 yıl 15 gün hapis cezası almıştır.
Yargıtay yolu açıktır ama bugünkü karar da budur.
Bilindiği gibi TFF de, Aziz Yıldırım’ı suçsuz bulmuştu.
Şimdi herkes merak ediyor;
TFF ilgili kurulları, olayları sarıp- sarmalama çabalarından sonra yedikleri bu gol üzerine kendi bünyesinde yeniden yargılamaya gidecek mi? Ayrıca, gayet doğal olarak UEFA da boş durmayacak ve mahkemenin üzerine basa basa verdiği şike cezalarını görmemezlikten gelmeyecektir.
Yani, Avrupa’ya gidecek takımlar listesi, bir kez daha değişime uğramak üzeredir.
Yıldırım Demirören’in “Teşebbüse düşürme yok” ile yumuşattığı 58.madde, TFF’nin başına yine dert olacaktır. Çünkü mahkeme, Fenerbahçe yöneticilerine şike ve teşvikten hapis cezası vermiştir.
TFF’nin değiştirdiği 58.maddenin yeni halinde “Müsabakanın sonucunu,hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır.Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili ku-lüplere bir alt lige düşürme cezası verilir” ibareleri yine bulunmaktadır.
Ancak bir şartla;
TFF “Bu tespiti sadece ben yaparım” demektedir.
Mahkemenin bugünkü kararı, Fenerbahçe için,”Bank Asya bavullarını hazırla” anlamındadır.
İşi kendi kafana göre teşebbüse sokmak, mahkeme kararını hiçe saymak, ne spor ahlakına, ne hukuk ahlakına, ne de vicdana sığmaz.
Bu nedenle TFF şimdi çok zor durumda kalmıştır.