Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursaspor'da yine 2. yarı uyanışı
03 Aralık 2018 Pazartesi, 07:55

Çok önemli bir 3 puan almak başarı, tamam da çok kritik bir maçta bu kadar uyuşuk bir 45 dakika neden?
Bursaspor zannedersin ki, Akhisar'daki kazancı yeterli bulup dükkanı kapamış.
Saat 16.00 ama hâlâ uykuda. Buna Samet Aybaba da dahil.
Tribünler ise coşkulu ve kalabalık. Sahadaki ağır çekim kısa yan ve geri pasları hak etmeyecek cinsten.
"Aybaba dahil" dedim çünkü, Tunay'ın sağda hiçbir varlık gösteremeyeceği daha ilk dakikadan itibaren belli olmuşken, solun en canlı ve etkili adamı Latovlevici'nin karşı tarafa zoraki kayması ile kanatların da iş görmez hale gelmesine adeta göz yumdu.
59 dakika Tunay'a sabreden Aybaba, nihayet değişikliği aklına getirince maçın kaderini de değiştirdi. Oyuna giren Lima daha ilk atağında galibiyeti hazırladı. Sağa hareket geldi.
Ayrıca Bursaspor'un 2.yarıda uyuşukluğu üzerinden atması, 2 kanattan da tempo ve baskıyı hatırlaması Erzurum'u bozdu.
Kaleci Okan da dahil, savunmanın rakibe çok gereksiz pozisyonlar vermesi ise büyük tehlikeler yarattı. Chedjou ve Vergini, hava toplarında yok gibiydi. Her ortaya kafa koyan Erzurumsporlular oldu. Okan ise bilhassa yan toplarda çıkıp çıkmamak arasında bocaladı, birinde de Erzurum'un beraberlik golü geldi.
Burada Chedjou'nun kale ağzındaki bir topu, diz ve kaval kemiği ile çıkarmaya çalışması büyük hata idi ve sonunda kendi kalesine gönderiverdi. Bu hareket, takımdaki ilk yarı uyuşukluğunun en güzel örneklerinden biriydi.
Her şey bir yana, Bursaspor'un yine 2.yarıdaki silkinişi ile gelen galibiyetle Lig'de biraz daha rahat nefes alması önemliydi.