Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Devamlı matineye ne gerek vardı?
04 Ocak 2014 Cumartesi, 08:03

Devre arasıydı, transferdi derken en önemli ayrıntıya geç sıra geldi.
İç içe giren kupa ve lig maçları, kan kusturacak cinsten. Hele Bursaspor’un da içinde bulunduğu grup için tam bir “kış ortasında bunaltıcı sıcak dalgası” da diyebiliriz.
18 günde birbirinden zor 6 maç. Dördü kupa, ikisi lig. 14 Ocak’ta Bursaspor-Sivasspor kupa maçı ile başlayacak macera, 2 Şubat’ta Galatasaray-Bursaspor Lig maçı ile biraz olsun ara verecek.
TFF’nin takımları böylesine “Devamlı Matine”ye sokmasına ne gerek vardı, anlamak güç. Hele kulübesi olmayan bir Bursaspor, aynı kadro ile bu kadar yükün altından nasıl kalkacak, bu da ayrı bir sorun.
Kupada gruplara kalmak, ceza gibi bir şey oldu.
Transferde “Takip ve elini çabuk tutma” gibi bir alışkanlığı olmayan Bursaspor’un, zoraki 5 günlük Antalya kampından da ne hayır gelecek?
Ne yeni transferin (eğer yetiştirebilirsen) uyum süreci olur, ne de doğru dürüst hazırlanma.
“Dostlar alışverişte görsün” misali.
TFF sadece grup maçlarını ocaka sokuşturmakla kalmadı, takımların hazırlık sürecini de budadı. Bu nasıl futbola hizmet? Zaten eski heyecanını kaybeden kupa maçlarını şimdi de yeni bir eziyet havasına sokmaya ne gerek vardı?
Ziraat Türkiye Kupası’nda gruplara kalan takımlar içinde finali “olmazsa olmaz” olarak gören 3 takım var:
Bursaspor, Eskişehir ve Sivasspor.
Bu 3 takım da ligden ziyade kupaya takılmak zorunda. Camialarını ancak bu yolda daha diri tutacaklar. Diğerleri için elenmek, pek bir şey fark ettirmeyecektir.