Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dişi ihtilal
31 Ocak 2012 Salı, 08:40
Fatih Terim maç sonu, kötü futbol yerine dişi ihtilale kızmakta ve dişlerini gıcırdatmakta buldu çareyi.

“Sercan Yıldırım ne oluyo?...” tezahüratları “Kariyer de yaparım çocuk da” sözünü hatırlattı bizlere.


Bursa'daki kadınlar matinesi, gerçekten dişi ihtilale dönüştü.
Galatasaray ile birlikte Türkiye'yi de sarstı.
Futbol şehrinde, aynen sanayideki gibi kadın emekçiler de büyük ses getirdi.
Galatasaraylı bayanlar ile birlikte Atatürk Stadı'nı dolduran 21 bin kişilik "Dişi ihtilal"e Süper Lig'de geçen hafta oynanan 5 maçın toplam seyirci sayısı ancak ulaşabildi.
Eskişehir-Ordu, Antalya-Gençlerbirliği, Ankaragücü-Trabzonspor, Karabük-Manisa, Gaziantep-Sivas maçlarıydı bunlar. Aralarında en fazla seyirci toplayan maç da 8 bin ile Gaziantep-Sivas mücadelesi oldu. Onu 6 bin seyirci ile Eskişehirspor-Orduspor maçı takip etti.
Bursa'daki bu müthiş ilgi ve dişi tepki de en çok Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile Sercan Yıldırım'ı çarptı. Terim, maç sonu basın toplantısında oynadıkları, daha doğrusu oynayamadıkları futboldan bahsetmek yerine "Dişi ihtilal"e kızmakta, dişlerini gıcırdatmakta buldu çareyi.

Hele, beklenmedik "Sercan ne oluyo,....başın oynuyo" tezahüratları da şaşkına döndürdü ortalığı. Futboldan çok, saha dışı olayları ile de meşhur olan Sercan Yıldırım anlaşılan Ertuğrul Sağlam ile birlikte, Bursasporlu bayanların da tepesini attırmıştı.
Burada,"Kariyer de yaparım, çocuk da" sözü, tam dişi ihtilalciler için cuk oturmuş oluyordu.
Sonuçta, Bursa'nın simgeleri arasına bir eklenti daha yapıldı cumartesinin renkli gecesinde.

ALLAHTAN BURAK VAR

Bu sezon gol krallığı yarışında 2 önemli olay dikkat çekiyor.
Birincisi Burak Yılmaz'ın 25 golle ilk sırada adeta uçarcasına gittiği. Ona yetişmek artık mümkün değil. İkincisi ise ilk 8 sırada 7 yabancının bulunması. Yani, Burak Yılmaz'dan başka bizden golcü çıkmadığını gösteriyor bu tablo.
Hem Türk futbolu hem de alt yapılar için çok kötü bir durum bu. Devamlı gerilemenin, Avrupa'da Türk futbolcu peşinde koşmaya yönelmenin göstergesi bu. Teknik adamlar, altyapı sorumluları ve TFF bir türlü çözüm üretemiyor.
Bu sadece golcü için değil, her mevki için geçerli.
Çok bilimsel konuşmalar ve çalışmalar yapan Ersun Yenal ile Tolunay Kafkas da 2 önemli örnek.
Takımlara gidiyorlar, icraat yok.
Federasyon'a dönüyorlar yine icraat yok.
Kazançlar çok iyi, üretim ve netice çok kötü. Acı ama gerçek.

SİVAS'A YAZIK OLDU

Aslında haftanın takımı Bursaspor ile birlikte Sivasspor da olmalı. Gaziantep'te fark yapacakken, şanssız gollerle yenildi. Ancak, bu sezon çok dirençli ve atak bir futbol ile seyredenlere keyif veren Sivasspor'u takdir etmeliyiz. Rıza Çalımbay bu defa kıvamı tutturdu. Geçen sezon arasında alınan Eneramo ve Grosicki transferleri de çok iyi tuttu.