Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İstikbal'e kuruldu ama
27 Ocak 2019 Pazar, 08:31

Bursaspor İstikbal'e kuruldu ama keyfi yarım kaldı.
Hem öne geçmenin hem de rakibin 10 kişi kalmasının avantajını kullanamamaktır bunun adı.
Aslında maç öncesi yapılan, "1 puan iyidir" yorumu, maç sonu, "Bu galibiyet kaçar mı?" ile yer değiştirdi de diyebiliriz.
Öyle ya, 90 artıda Hikmet Karaman oyuncu değişikliği yaparken, tamamen geriye çekilen İstikbal Mobilya Kayseri orta sahası topu havalara dikerken, kaleci Lung aut atışını geciktirirken onlar için amaç hep dakika çalmak, 1 puanı kurtarmaktı.
Bursaspor ise 35 dakika eksik ve geride oynayan rakibi bir türlü baskı altına alamadı. Umut Nayir, Sakho, Ertuğrul üçlü forveti de sadece şekilde kaldı. Çünkü kanatlardan ve kornerlerden gelen bütün ortalar, rakip savunmaya teslim edildi.
Galibiyet kaçtı diyoruz ancak burada kaleci Muhammed'i de unutmamak lazım. İlk yarı başında Kravets, ikinci yarı başında Deniz Türüç'ün alt köşelere giden şutlarını çıkarmasa, maçın seyri daha başka da olabilirdi.
Yusuf Erdoğan ve Lima'nın ilk 11'de başlamasının faydası daha ilk yarıda ortaya çıktı. Bu ikilinin Tunay destekli hücuma çıkışı, Kayseri savunmasını dağıtıverdi, gol de böyle geldi. Lima'nın direkten dönen şutunu Yusuf çok iyi takip etti ama, 2.yarıdaki ortalarında da bir türlü isabet sağlayamadı.
Mensah'ın VAR'la kırmızı kart görmesine hayret ettim.
Hakem Yaşar Kemal Uğurlu, Tunay'ın kaval kemiğine tabanla giren Mensah'ı direkt atması gerekirdi. Uğurlu'nun burada sarı göstermesi çok hafif kaldı ama VAR bu defa adaleti sağladı.