Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Konya bunu nasıl başardı?
30 Aralık 2014 Salı, 07:58
Konyaspor’un aldığı sonuçlar değil de, Torku Arena’nın dolması dikkat çekmeye başladı.
Açılıştan sonra bir müddet az seyirci ile oynanan maçlar, son zamanlarda tribünleri doldurur hale geldi. 
Merak ettim, Konya’daki gazeteci arkadaşlardan bunun nasıl gerçekleştiğini sordum. Çünkü Konya’da passolig kartı sayısı 58 bini aşmış vaziyette.
İlginçtir, aldığım yanıtlarda kart sayısının artması için  kuruluş katkısının olmadığı ve bu rakama Konyalıların, ilçelerin ve civar illerin büyük ilgisi ile ulaşıldığı söylendi. Ancak, Konya’da Beşiktaşlı sayısı da fazla. Onların da 3-4 bin passolig kartı aldığı ifade edildi. Yani 58 binin içinde Beşiktaşlılar da var.
Burada önemli olan, 42 bin kişilik yeni stat için çok daha fazla kart satılması. Konyaspor kötü ama destek oldukça iyi.
Konyaspor-Beşiktaş maçı öncesi de, Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e  yeni stat için “Yılın Spor Projesi” ödülü verilmiş.
Passolig kart sayısında ilk 6 şöyle:
1. Galatasaray 130 bin, 2. Beşiktaş 113 bin, 3.Fenerbahçe 67 bin, 4. Konya 58 bin, 5. Trabzon 42 bin, 6. Bursaspor 29 bin.
Timsah’ın ardından gelen Balıkesir’de de kart sayısı 20 bini aşmış vaziyette. Burdaki terslik de kart sayısının fazla olmasına ve 40 yıl sonra gelen ligin yeni ekibinin desteğe muhtaç olmasına rağmen maçlara 3-4 bin kişinin gitmesi.  
Şimdi gözler Timsah Arena’da. Tamamlanınca yani 2015’te,  Bursaspor’da passolig kart sayısı acaba hangi rakama ulaşacak? Bunu büyük bir merakla bekliyoruz.