Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mutlaka Olimpiyat'a alınmalı
20 Temmuz 2019 Cumartesi, 09:11

Bursaspor'da dert üstüne dert varken, üstüne bir de bu eklendi.
"Gecenin içinden" gibi TV dizisine dönen fikstür çekiminde ilk maçın İstanbul'da Karagümrük ile olması, tam bir sıkıntı.
Kim kazanır, kim kaybeder bir yana aradaki sürtüşme, asıl üzerinde durulması gereken konu.
Beşiktaş-Bursa maçlarındaki seyirci yasakları, Karagümrük-Beşiktaş yakınlığı zaten bilinen konular ama bunun üzerine bir de Karagümrük-Sakarya maçında yaşanan olayların eklenmesi dikkat çekici.
Daha 2 ay önce Bursa'da oynanan finalde, Karagümrüklü taraftarların "Ne alaka?" dedirtecek cinsten, stadın içini dışını dağıtması, kırıp dökmesi, gelinen noktanın en güzel örneğiydi.
Şimdi insan haliyle İstanbul'daki Karagümrük-Bursaspor maçını düşünüyor ve ister istemez gerekli önlemler alınmasını bekliyor. Hele hele maç Vefa Stadı'nda oynanırsa. Beinsports'un fikstür çekimi sonrası, bu maç ve bu stat için yaptığı "Girişi var, çıkışı yok" yorumu da gerçekleri bir kez daha ortaya koyuyor. Vefa Stadı, maalesef tam bir mahalle sahası ve her türlü kavga gürültüye açık bir yer.
Bütün bunları göz önünde bulundurursak, TFF'nin Karagümrük-Bursaspor maçını, otomatikman Olimpiyat Stadı'na alma zorunluğu doğuyor. Tedbir, tedbirdir.
Zaten Karagümrük, geçen sezon 2.Lig'deki iç saha maçlarının çoğunluğunu Olimpiyat'ta oynamıştır.
Bursaspor Yönetimin Kurulu da vakit geçirmeden TFF'ye gerekli müracatı yapmayı, gündemin 1.sırasına almalıdır.

KURULUŞ YILINDA BAŞLAMIŞTI

1.Lig'de yeni sezonda tekrar bir araya gelen Bursaspor ve Karagümrük, aralarındaki ilk maçı 1963'te yine 1.Lig'de oynamıştı.
Bursaspor'un yeni kurulduğu sezonda hem Bursa'daki hem de İstanbul'daki (Vefa Stadı) maçlar golsüz sona ermişti.
2 takım arasındaki son maç da 1.Lig'de.
2004-2005 sezonunda Vefa Stadı'ndaki bu son maçı Bursaspor, Egemen, Serdar Kurtuluş ve Okan Yılmaz'ın golleri ile 3-1 kazanmıştı. 2014'te Vefa Stadı'ndaki Kupa maçı da 1-1 bitmişti.