Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ne yapalım Es Es, etme bulma dünyası
09 Temmuz 2014 Çarşamba, 07:50

Eskişehirspor,”Bülent Uygun yüzünden bize kara bir leke sürüldü” diye çırpınıp duruyor.
Haklılar.
Koca bir yılın emeği boşa gitti ve Eskişehir’de pişen armut, Timsah’ın ağzına düştü.
Ancak boşuna dememişler,”Etme bulma dünyası” diye. Bir başka deyiş de, Bülent olayına uygun:
“Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste”
2010-2011 sezonuna dönelim.
Bülent Uygun Bucaspor’da göreve başladı. İddialı bir şekilde 17 futbolcu birden aldırdı. Daha sonra 7.haftada (Peşin aldığı paralarla birlikte) Bucaspor’u yüzüstü bıraktı ve Eskişehir’e imza attı.
Bülent Uygun ve Eskişehirspor’un hiç de etik olmayan bu hareketi Türkiye çapında tepki gördü. Yapılan işler gerçekten çok çirkindi. Üstelik büyük bir bocalama içine giren Bucaspor da sezon sonunda Süper Lig’den düştü.
Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve Ümit Karan, 3 Temmuz sürecinde,”Örgüt kapsamında şike yapmak” ve “Rüşvet” suçlarından tutuklandılar.
Eğer Eskişehirspor(O günkü yönetimi) çok gereksiz yere Bülent Uygun’u almasaydı, bugün elini kolunu sallaya sallaya Avrupa’ya gidecekti.
Onun için bu dünya, etme bulma dünyası.
Eskişehirspor’un bugünkü Başkanı Mesut Hoşcan ve yönetiminin bu işte hiçbir suçu, günahı yok ama elin oğlunun da affı yok. Bir teknik direktörün yaptığı şike, takımını olduğu gibi bağlar.
Bunun hiç kaçamak yolu olmaz.
Artık”Eskişehirspor’a yazık oldu” demekten başka çare yok.
İSTANBUL’DAN DA CEVAP
“Süper Lig’de Bursalı hakem neden yok” ile ilgili yazıma yetkili ağızlardan cevaplar gelmeye devam ediyor.
Bursa’dan sonra İstanbul kanadından da bazı görüşler ortaya kondu. Çoğu,”Yazılmasın” kaydı ile ama bir iki cümle verebilirim:
“Bursaspor-Federasyon         ilişkileri belli bir seviyenin altında kalıyor. Merkez Hakem Komitesi’ne bir türlü Bursa’dan isim giremiyor. Hakem ve gözlemci olarak istenilen kriterlere ulaşılamıyor.     MHK’daki bazı isimlerin     Bursa’ya farklı bakış açısı taşıdığı bizim de kulağımıza geliyor”