Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Takımlar farklı sorunlar aynı
16 Mayıs 2019 Perşembe, 07:59

Ligde alt sıralara inen ve zora giren takımlar genelde aynı kaderi paylaşırlar.
Bunlar her sezon sonunda tekrarlanırken, tepkiler de aynıdır ama takımlar camialar farklıdır.
Yalnız ve maddi manevi desteksiz kalmak, belini büker düşme adaylarının.
Yaşananlar herkes için geçerli de, ben Erzurum'dan bir örnek vereyim. Çünkü orada," Siyaset, Başkan,Rize" derken Acun Ilıcalı da girdi işin içine.
Acun Ilıcalı Erzurum kökenli ve daha önce Erzurumspor'a destek sözü vermiş, siyasi yönü de kuvvetli ünlü bir kişi.
Acun, TV'de Fenerbahçe için özel bir program yapıp milyonlarca lira toplayınca, Erzurumsporlular haklı olarak büyük tepki gösterdi. "Seni de unutmadık Acun. Nüfusunu Erzurum'dan aldırıp Kadıköy'e taşı" çağrısında bulundu taraftarlar.
Erzurum'daki tepkiler, siyaset ile de genişliyor.
"Erzurum siyaseti de küme düşer" deniliyor ve ilave ediliyor:
"Havaalanı bulunmayan Rize'de THY bile reklam verirken, Erzurumlu siyasetçiler bunu seyretti. Onlar iyi günde hep resme girdi"
Dedim ya, buradaki ana konu her şehir için geçerli.

SAMSUNLU YILLARIMIZI HATIRLADIK

Samsunspor-Sakaryaspor TFF 2.Lig play-off maçını izlerken, eski Samsunsporlu günlerimiz geldi aklımıza.
Yine "Hey gidi günler hey" dedirtircesine.
Bursaspor ile Samsunspor arasında tatlı bir dostluk, tatlı bir rekabet vardı 1960'lı yıllar ve sonrasında. Karadeniz ekibi ile ilk defa 1965-66 sezonunda 2.Lig (1.Lig) beyaz grupta çamur tarlasını andıran Samsun Eski Şehir Stadı'nda bir araya geldik. Sonra tıpkı Eskişehirspor gibi sürüp gitti bu tatlı rekabet. Ancak Samsunspor'un başına büyük şanssızlıklar geldi bu serüven içinde. 1970'te Eskişehir'de Eskişehirspor maçında Samsunspor'un büyük istikbal vadeden forveti Abidin Akmanol beyin kanaması geçirdi ve 22 yaşında jübile yapmak zorunda kaldı. Abidin daha sonra da bitkisel hayata girdi.
1989'da Samsunspor'un otobüsü Havza'da trafik kazası geçirdi ve 3 futbolcu, teknik direktör, otobüs şoförü hayatını kaybetti. 2012'de Süper Lig'den düştü. Büyük mali kriz ve cezalar sonucu da 2.Lig'e kadar geriledi. Önceki gece, Sakaryaspor'u yenemeyince yine 2.Lig'de kaldı ama yeni stadın dopdolu tribünlerini görünce, büyük acılara rağmen futbol kenti olmaya devam ettiğini yine büyük bir beğeni ile takdir etmeden yapamadık.
Eski dostu en kısa zamanda, tekrar yukarlarda görmeyi diliyoruz.