Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tarihi olayda tarihi fırsat
27 Ocak 2014 Pazartesi, 08:04

Bursaspor-Eskişehir rekabetinde tarihi bir olayda tarihi bir fırsat, üçte üç yapmak.
NASA, Jübiter-Satürn-Uranüs’ün 176 yılda bir aynı hizaya geleceğini hesaplamış.
Bir haftada üç maç oynayacak Bursaspor ve Eskişehirspor’un bir daha ne zaman böyle bir duruma denk geleceğini değil NASA, UEFA bile hesaplayamaz herhalde.
Onun için tarihi bir olaydır bu ve Bursaspor için üçte üç yapmak da tarihi fırsat olacaktır.
Net bir üstünlük nişanı gibi.
Ezeli rekabette ilk yıllar çok daha çekişmeli hatta olaylı geçmişti. Bursaspor ile Eskişehirspor ilk olarak 1965-66 sezonunda 2. Lig’de (PTT 1.Lig) karşı karşıya geldi. Eskişehir ve Bursa’daki maçlar 1-1 ve 0-0 bitti. Final grubuna geçildiğinde Eskişehirspor Bursa’da 3-1 kazandı ve büyük olaylar çıktı. Arabalar taşlandı, birçok kişi yaralandı. Bursaspor yöneticisi Rahmi Okyar’ın (Vedat Okyar’ın babası) Setbaşı’ndaki evinin önünde yangın çıkarıldı. Eskişehir Porsuk Çayı’na Bursa plakalı araba bile atıldı.
O sezon final grubunda 21’er puanlı Eskişehir ve Altınordu 1.Lig’e (Süper Lig) çıktı. Bursaspor ise 19 puan ile üçüncü sırada yer aldı. Ancak 1966-67 sezonunda 1.Lig’e çıkmayı başardı.
Bu ilk yıllar sürtüşmeli geçse de,   ilerleyen zamanda tatlı bir rekabete ve tribünlere müthiş zevk veren mücadeleye dönüştü yeşil inci-kırmızı şimşek maçları.
Mesutlu-Erselli, Fethili-Nihatlı kadrolar iki şehirde de uzun yıllar duvarları süsledi. Yeni doğan çocuklara bu isimler verildi.
Bugünkü ilginç durumda da 3. galibiyeti almak Bursaspor için yeni bir isim koymak değil mi?