Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tatlı belalımız
03 Aralık 2013 Salı, 07:57

Yarınki rakip, dünün tatlı belalımız.
Bursaspor Adana Demirspor ile 17 sene sonra tekrar karşı karşıya geliyor.
Aslında güney ekibi ile büyük çekişme içinde geçen maçlarımız 1960’lı yıllardaki 2.Lig’de (PTT 1.Lig) başladı ve 1995’e kadar Süper Lig’de sürüp gitti. O sezon Adana Demirspor, Lig’e veda etti ve gidiş o gidiş.
3.Lig’e dahi inip çıkan Adana Demirspor artık şehir ve takım olarak eski gücünden çok şey kaybetmiş durumda.
Eskilerde Füze Selami lakaplı futbolcusu ile ün salan, yüzme ve sutopu takımı ile Türkiye’de popüler olan, yetiştirdiği ve kaptanı Fatih Terim ile de gurur duyan Adana Demirspor ile Bursaspor’un gerek 2.Lig’de, gerekse Süper Lig’de (İlk dönemlerde) maçları büyük çekiş-me içinde geçerdi ve  seyirciye haftalarca unutulmayacak bir tat verirdi.
Sonraları Adana Demirspor’un her yönden zayıflaması ile bu maçlar sıradan hale geldi.
Adana Demirspor’un son olarak Süper Lig’e veda ettiği 1994-95 sezonunda, Bursaspor rakibini Bursa’da 2-0, Adana’da 3-2 mağlup etmişti. Ancak 2 takım 1996-97’de Türkiye Kupası’nda karşı karşıya geldi. Bursa’daki maç 1-1 bitti, penaltılarla Bursaspor tur atladı.
Eski dönemlerde yeşil inciler olarak anılan Bursaspor 2.Lig’de şampiyon olduğu 1966-67 sezonunda ise 2 takımın 2 maçta da 0-0 berabere kalması, aradaki çekişmeyi gösteren en güzel örnektir.
Bize eski günleri hatırlatan Adana Demirspor’a bir kez daha merhaba.