Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
TFF aklını başına topla bizi de yakma
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 08:34

Bir tarafta mahkemenin ve UEFA’nın “Şike vardır” kararı, diğer tarafta TFF’nin “Şike yoktur” kararı.
İnsanın yüzü kızarır.
Kanalizasyon patlamış, etrafı pislik götürüyor ama bizim TFF hâlâ,”Dede mis” diyor.
Ahlak kurallarının, kanunların ve yönetmeliklerin hiçe sayıldığı bir ülkede gayet tabii ki işler karmakarışık olur, sonunda da elin adamı gelir sizi hizaya sokar.
Maalesef bu bir Türkiye gerçeği.
Şimdi asıl mesele bundan sonra ne olacağıdır. UEFA, şike kararı verdikten sonra kulüplere cezalarını kesmiştir. Ardından mutlaka, bu işe bulaşan şahıslara da sıra gelecektir ve en önemlisi, “Şike yoktur” diyen TFF’ye, “Bu kararını değiştir, yoksa?” diyecektir.
İşte en önemli ve kader kelime budur.
“Yoksa?”
TFF kararını değiştirmezse, kabak Avrupa’ya gidecek diğer takımların başına da patlayabilir. Yani UEFA,”Sen beni dinlemiyorsun, o zaman Avrupa kapılarını sana kapatıyorum” diyebilir.    
Böyle bir gelişmede, ortaya çıkacak kaosu düşünebiliyor musunuz?
Onun için TFF’nin bir an önce aklını başına toplaması, daha önce yapılması gerekenleri bir an önce yapması gerekmektedir. TFF Futbol Müsabaka Talimatı 26-4 maddesi aynen şöyle demektedir:
“Müsabaka sonucunu etkileme eylemi, müsabaka sonucunun tescilinden sonra anlaşılsa dahi,tescil iptal edilir. Tescilin iptali, kulüplere herhangi bir tazminat ve sair talep hakkı vermez”
UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş için şike kararı verdiğine göre, TFF de, 2010-11 Süper Lig Şampiyonluk Kupası’nı Fenerbahçe’den, yine aynı sezonun Türkiye Kupası’nı Beşiktaş’tan geri almak zorundadır.
Temizlenmek için hazır ithal sabun gelmişken, yıkanın bakalım şimdi yıkanabildiğiniz kadar.