Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
TFF’ye şimdiden bayram uyarısı
27 Temmuz 2012 Cuma, 09:14

Bu kesin.
Yabancı futbolculara noel tatil hakkı veren, ancak Türk futbolcusuna bayram hakkı vermeyen TFF’ye bu sözüm.
Hatırlayalım, geçen sezon Kurban Bayramı’nın 1.günü sabahı herkes kurbanını keserken Bursaspor aralardan derelerden ve tarlalardan geçerek  Olimpiyat Stadı’nın yolunu tutmuştu. Bizim gazetecilere de oranın sakinleri, ”Hayrola, kurban pazarına mı geldiniz?” diye sormuşlardı.
Sabah sabah maç kimin aklına gelir ki?
TFF açıkça, namaz, kurban ve bayramlaşmadan mahrum etmişti birçok kişiyi.    
Şimdi önümüzde Şeker Bayramı var.
Süper Lig kura çekiminde TFF Başkan vekili Ufuk Özerten dedi ki;
“Futbolda soruşturmalı ve mahkemeli bir dönem geçirdik, sırf barış, dostluk, kardeşlik olsun diye yeni sezonu bayramda başlatma kararı aldık”
Aslında TFF’nin de bozduğu bu futbol ortamında, bayrama sığınırken, al sana bir bayramsızlık daha. Şeker Bayramı 19 Ağustos pazar günü. Bursaspor ilk maçı Kayseri’de Kayserispor ile oynayacak. Eğer, TFF bu maçı pazara alırsa, Bursaspor ve gazeteciler 2 bayram üst üste nöbet tutmuş olacak.
Bu da resmen insafsızlık ve haksızlık.
Dini bayramları gerektiği gibi yaşamak ve yaşatmak herkesin hakkı. Bunu sürekli bir kesintiye uğratmaya da kimsenin hakkı yok. Onun için TFF’yi şimdiden uyarıyorum;
Sadece Bursaspor için değil. Bayramın 1.gününe hiç maç koymayın. Aynen yabancı futbolcular gibi, Türk futbolcusu da bayramını yaşasın. Şike-teşvik olaylarını zaten gürültüye getirdiniz, bir de bayramı bu işlere karıştırmayın.