Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Timsah bu defa Fener’i solladı
13 Ocak 2015 Salı, 08:30
Süper Lig’in ilk yarısında en çok şut çeken, ceza alanına en çok orta yapan takım Fenerbahçe.
Onlar aynı zamanda lider ama, Bursaspor bu defa onu solladı. Çünkü şut ve orta isabet oranlarında Timsah, Fenerbahçe’yi geride bıraktı.
NTVspor express’in çıkardığı ilk yarı istatistiklerine göre 278 ile en çok şut atan takım Fenerbahçe. Bunun 94’ü kaleyi bulunca isabet oranı % 33.8 oldu ve sıralamada ilk 10’a bile giremedi.
Şutların isabet oranı en yüksek takım % 42.9 ile Gençlerbirliği.  Beşiktaş % 40.4 ile ikinci, Bursaspor % 37.8 ile üçüncü sırada. Bursaspor 251 şut atmış, 95’i isabetli olmuş. Bu isabetliler arasında 31’i ağlara gidince Timsah, Lig’in en golcü takımı ünvanını da ele geçiriverdi.
Bursaspor’un ilk yarı başarılarından bir tanesi de, ceza alanına yapılan isabetli ortalarda.
Bunda % 28.7 ile hedef bulan Gaziantepspor ilk sırada. % 27.7’lik ortalama ile isabetli orta yapan Bursaspor da ikinci sırada. Fenerbahçe ise % 24.5 ile altıncı.
En çok şut çeken futbolcular sıralamasında ise Fernandao var.
Burada Sneijder 53 şut, 15 isabet ile birinci, Burak 50 şut 24 isabet ile ikinci, Babel 48 şut 19 isabet ile üçüncü, Fernandao 47 şut 20 isabetle dördüncü.
Bursaspor’un bu sezon Şenol Güneş ile birlikte oynadığı ofansif futbolun getirdiği ve Lig’e heyecan veren başarının en güzel örnekleri bunlar. Fenerbahçe’den daha isabetli şut atması, daha başarılı orta yapmasına rağmen 5.sırada kalması ise yaşadığı şanssızlıklardan.
Onun için bir kez daha “Teşekkürler Güneş” diyoruz.