Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
TT'de çökertme zeybeği
21 Ekim 2018 Pazar, 08:10

Terim mukavelesini uzattıktan sonra az daha sahada kendisi de uzanıyordu.
Gerçekten helal olsun Bursaspor'a.
Galatasaray'ın göz kamaştıran iç saha serisine rağmen, TT'de çökertme zeybeği müziğini çaldırmak çok önemli.
Fatih Terim'in bu çökmüş hali, herhalde TT'de eşine ender rastlanır bir olay.
Bu kadar da değil.
Maç sonu Abdurrahim Albayrak ve Eren Derdiyok'un beraberliği dert edinmeyip, "Mutluyuz. Yenilgiden kurtulduk" diye sevinmeleri de, ayrı bir keyif.
Galatasaray'ın net bir şekilde favori olduğu maçta Bursaspor'un 1 puana üzülmesi bile, 1.5 iskender üstüne bol köpüklü kahve gibi gitmez mi?
Ah bir de, Tunay ve Burak ile 2.hatta 3.golü kaçırmak, Eren'in beraberlik golünden sonra panik yapıp geriye yaslanmak da olmasaydı. TT o zaman bizim için bir anda oscarlı ET gibi olacaktı.
5-0'ın intikam fırsatıydı bu.
Ancak ne olursa olsun, 1 puan yine de iyidir. Bu darlıkta elimizi rahatlatır.
Maç günkü yazımda, "Bursaspor'un yine de ümitlenme nedenleri var. 1 puanı düşünmek fazla iyimserlik sayılmayacaktır" demem, beraberliğin hepimiz için çok iyi bir sonuç olacağının göstergesiydi.
Hakem Ali Palabıyık için bizim de söyleyeceklerimiz var.
Değişen, "Bariz gol şansı kuralına göre, savunma oyuncusu (Ozan) topla oynama mesafesinde ise ve niyeti topla oynamaksa, kırmızı kart yerine sarı kart gösterilir"i Galatasaray'ı kayırarak değerlendirdi.
Sonu penaltı ile biten Ozan-Lima mücadelesinde, topu almış giden Lima'nın arkasından gelen, daha doğrusu kayan Ozan'ın topla oynama şansı, topa değme şansı var mı? Lima'yı düşüren ayak, o anda topun yarım metre gerisinde.
Oynasa oynasa ancak Lima ile oynar. Nitekim öyle de oldu ve direk kırmızı kart güme gitti.
Galatasaray burada 10 kişi kalacakt ve oyunun seyri de mutlaka değişecekti.
Ertuğrul maç sonu söylediği,"Biz yapsak kırmızı çıkardı" sözünde yerden göğe haklı.
Sakho'nun 2 kişi tarafından düşürülmesi, burada Ndiaye'nin çok açık şekilde müdahalesi sonucu verilmeyen penaltı ise tam bir facia.
Onun için, Ali Palabıyık'a rağmen de 1-1 mutluluk verir.

Sakatlarda son durum

Galatasa-ray Kulübü Bursaspor maçının ilkyarısında sakatlanarak oyundan çıkan futbolcularının sağlık durumlarını açıkladı. Yapılan açıklamada; "Sağ üst arka adale grubunda orta derece zorlanma tespit edilen Sofiane Feghouli ve Fernando Reges'in tedavisine başlanmıştır. Kasık ağrısı nedeniyle oyuna devam edemeyen Serdar Aziz'in sağlık durumu ile ilgili bilgilendirme ise yarın gerçekleştirilecek ek tetkiklerin ardından yapılacaktır." denildi.