Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yeni Konya’dan bizim Acemler’e
09 Mayıs 2014 Cuma, 08:34

G.Saray kupayı aldı anladık da, yeni Konya stadı yeni sezona nasıl yetişiyor, onu anlamadık.
Kupa finalinde TV’de naklen yayın esnasında sürekli olarak “Konya Atatürk Stadı’nda son maç” cümlesi kullanıldı, Konyaspor Başkanı Ahmet Şan ise “Yeni stat inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı, önümüzdeki günlerde saha ve çim işleri başlayacak” dedi.
Şöyle bir geriye gittim.
42 bin kişilik Yeni Konya Stadı’nın temeli Ekim 2012’de atıldı.
45 bin kişilik Timsah Arena’nın temeli ise Haziran 2011’de atıldı.
Yani Konya Stadı, bizden 16 ay sonra başladı.
Eğer yeni sezonda orası açılacaksa bu nasıl oldu? Çünkü Timsah Arena’da en azından 6 aylık daha iş var.
Üstelik Konya’da da inşaatı üstlenen Gintaş ile pürüzler yaşandı. Belediye tek taraflı sözleşmeyi feshetti. Firma, zabıta eşliğinde şantiyeden çıkarıldı. İnşaat bir süre gecikti.
İşte anlayamadığımız konu bu.
2 stat ve AKP’li 2 Belediye’nin sorunları aynı iken, bizden 16 ay sonra başlayan bir inşaat nasıl yeni sezona bizden evvel yetişiyor?
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ikide bir “Stat açıldı, açılıyor” dedi ama aradan aylar geçmesine rağmen bir şeyin olduğu yok.
Ben yine söylüyorum, “Niye gecikiyoruz” dan ziyade, Altepe’yi tekrar göreve getiren bu şehrin doğru bilgilendirilmesi, nelerin olup bittiğini öğrenmesi hakkı değil mi? Onu bilmek istiyorum.

TABUTUN YANINA ATLAYANLAR

Bursa’nın belki 100 sene daha göremeyeceği gururu ve güzellikleri yaşatan merhum başkan Yazıcı’yı andık, tekrar tekrar rahmet diliyoruz.
Ancak çekememenin de bir sınırı vardır ve bir yerde de kabullenmek gerekir. Dikkat ettim, Ulucami’de cenazesi kaldırılırken tabutunun başında görünebilmek için milleti ezenler şimdi onu es geçme, görmeme yarışında.
Bursa bunları bir kez daha gördü ve yaşadı.
İşte bu alem, böyle bir alem.