Necati ÖZENSOY

Necati ÖZENSOY

necatiozensoy@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
65. Hükümet, 79 milyon
30 Mayıs 2016 Pazartesi, 06:50
Binali Yıldırım Başbakanlığı’nda kurulan hükümet meclisten 315 oyla güvenoyu aldı. Davutoğlu Hükümet’inden 8 farklı isim bakan oldu. 58. Hükümet’ten 65. Hükümet’e kadar birçok bakan değişti. Bu zaman içinde 4 ayrı isim başbakan oldu. 
Sayın Başbakan güven oylamasından sonra teşekkür konuşmasında “Bundan sonra 79 milyonun hükümeti olacağız” klasik cümlesini kullandı. 
Sorumluluk makamına gelenler göreve talip olduklarında Hz. Ömer adaletinden Şeyh Edebali’nin “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözlerinden çok dem vururlar. Ama iş icraata geldiğinde söylenen sözler unutulur nedense? Adaleti bırakın yandaş değilseniz zulme uğrama ihtimaliniz çok yüksektir.   
Herkesin hükümeti olacağız diyen 65. Hükümet’in icraatlarını göreceğiz. 
Bu arada güven oyundan önce hükümet programı da okundu. Olağandışı bir değişiklikle oluşan bu hükümetin, programından olağanüstü bir şey beklemiyorduk. Ama yine de ülkenin en önemli gündemi olması gereken terör ve ekonomik konuların daha fazla öne çıkmasını beklerdik. Hükümet değişikliğinin asıl gerekçesine uygun olarak başkanlık sistemi ve bu doğrultuda anayasa değişikliği öne çıktı. İddia ve ısrarla söylüyorum Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği, ekonomik kalkınma hamleleri, terörün bitirilme kararlılığının yolu Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlık sevdasından vazgeçmesinden geçer. 
Yargıtay kararıyla kesinleşen MHP kongresinin sonuçları önümüzdeki gelişmelere ışık tutacaktır. Bütün hesaplar MHP kongresinden çıkan sonuca göre tekrar gözden geçirilecektir.