Necati ÖZENSOY

Necati ÖZENSOY

necatiozensoy@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İslam Zirvesi’nin getirdikleri
18 Nisan 2016 Pazartesi, 07:37
İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi 56 üye ülkenin katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti. 
21 Ağustos 1969 tarihinde Mescid-i Aksa’yı kundaklama tehlikesinden sonra İslam ülkeleri, Birleşmiş Milletler’de daimi olarak temsil de edilen İslam Konferansı Teşkilatı’nı kurdu. İlk önemli icraat İslam Kalkınma Bankası kurularak gerçekleşti. Bugün İslam ülkelerinin bir çatı altında toplandığı tek kuruluş sıfatına sahiptir. Üye ülkelerin dışişleri bakanları her yıl toplanmaktadır. 38. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ismi İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirildi. 
İslam Konferansı Teşkilatı’nı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Genel Sekreterliğini yaptığı dönemde (2004-2014) gündemimizde daha fazla olduğunu hatırlıyoruz. Sayın İhsanoğlu bu dönemde İslam dünyasının en büyük sıkıntılarından olan mezhep çatışmalarıyla ilgili önemli kararlar alınmış ve bu konuda etkin çalışmalar yapılmıştır. 
Günümüzde İslam dünyasına batı tarafından yapıştırılan yaftadan sonra çok daha etkin çalışmalar yapılması gerekir diye düşünüyorum. 
Oysa İslam Zirvesi’nden aklımızda kalanlar; Suudi Kralı’nın şatafatlı İstanbul’a gelişi, kalacağı otelin özel restorasyonu, yemekleri, klozeti, araç filosu oldu. Bir de Sayın Cumhurbaşkanı’nın teşkilat üyelerine yardım çağrısı ile başlattığı 2 milyon dolarlık bağışın cevapsız kalması oldu. 
İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çok daha etkin gündemler oluşturması dileğiyle...