Necati ÖZENSOY

Necati ÖZENSOY

necatiozensoy@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Panama’nın yolları taştan
07 Nisan 2016 Perşembe, 08:17
Panama daha önceleri kanalıyla Panama Bandıralı gemileri ve lüks yatlarıyla tanıdığımız bir ülkeydi. Panama bandırasıyla denizlerde dolaşan 8600 gemi var. ABD bandıralı gemilerin sayısı 3400 iken Çin’de bu sayı 3700. Nüfusu yaklaşık Bursa kadar 3 milyon olan bir ülke. Nüfusa göre kıyaslandığında gemi sayısı hayli fazla. Tercih sebebi elbette vergiden kaçmak lüks yatların ucuz yakıt avantajından kaynaklanıyor. 
Bugünlerde ise off-shore finans şirketinin 1970’ten günümüze yaptığı yatırımların sızması ile ülkelerinden vergi ve para kaçıranların listesinin ortaya dökülmesi ile gündeme geldi. Türkiye’den de 101 şirketin ve 10 müşterinin yer aldığı iddia edildi. 
İzlanda Başbakanı bu belgeler açıklandıktan sonra istifa etti. Mayıs ayında listeler açıklandıktan sonra ülkemize yansıması nasıl olacak hep birlikte göreceğiz.
Mayıs ayında listelerin açıklanmadından sonra vergi cennetlerinde kimler neler yapmış kapsamlı bir şekilde araştırma yapılmasında fayda var. Kimlerin paranın dayanılmaz cazibesine kapılarak baştan çıktığını görmek mümkün     olabilir mi acaba...