Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
28 Şubat Türkiye’yi yıpratmanın adıdır
01 Mart 2016 Salı, 07:23
 28 Şubat… Uçurumun kenarına getirilen Türkiye’nin kuşaktan kuşağa anlatılacak hikayesinin adıdır. Post modern darbe diyorlar ya! Bu bir toplum mühendisliği projesiydi.”Laiklik” adına işlenmiş en büyük sosyal, siyasal ve ekonomik kıyımdı. Kimler yoktu ki bu projede; medya, sermaye, üniversiteler, hukuk ve siyasetçiler. Sonra bunları besleyenler: Müslim Gündüz, Fadime Şahin, Ali Kalkan, firari hoca ve daha neler ... Dış güçler mi? Onlar olmazsa olamaz.
Türkiye’de yapılan askeri darbeleri ben ağırlıklı olarak sermaye üzerinden (çıkar) üzerinden yorumlarım. Ve yine bu darbeleri yorumlarken içinde yer alan aktörleri yukarıdan aşağıya bir sıralamaya sokarım. Bu sıralamada birinci sırada medya olmak üzere sermaye, üniversiteler, hukuk, asker ve siyasetçi olarak tasnif ederim. Ne var ki görünen, gösterilen askerdir hep.
Türkiye’nin yakın tarihini ama bilhassa yarım asırdır yaşadığı darbeleri hatırlamak gerekiyor. Bu darbelerin, darbe teşebbüslerinin temel özelliği, halkın temel değerlerinden uzaklaşmış elitlerin, ithal ikamesiyle, devlet desteğiyle palazlanmış sermayenin,seçim kazanmadan iktidar olmaya hevesli siyasi zihniyetin el ele vererek hayata geçirdikleri toplum mühendisliğinden ibarettir. Demek oluyor ki 28 Şubat’ın tek aktörü asker değildi ve olamazdı. 
28 Şubat, ötekileştirmenin, aşağılamanın, toplumu travmatize etmenin, “andıç”lamanın, fişlemenin, öğrencileri okuldan kovmanın, ikna odalarının, değerlerle alay etmenin, hukuksuzluğun, beşli çetelerin,”ordu göreve” diye brifingden brifinge koşmaların adıdır.
28 Şubat, sarı sendikacıların, medya patronlarının, yargı mensuplarının, üniversite rektörlerinin, profesörlerin,bürokratların, iş çevrelerinin ordugahlarda ‘hazır ol’a geçerek içtima düzeninde tekmil verdiği, brifingler, talimatlar aldığı günlerin adıdır.
 28 Şubat tacizin, dramın, haksızlığın, hukuksuzluğun adıdır. Üniversitelerden atılan binlerce başörtülü kızın, işlerinden kovulan insanların, okulların önünde coplanan çocuk yaşta öğrencilerin, komploların, korkuların adıdır 28 Şubat.
 28 Şubat, Türkiye’yi iktisaden eritmenin adıdır. Nasıl mı? İşte rakamlar: 28 Şubat darbe sürecinde GSMH 200 milyar dolarken 150 milyar dolara düştü. Yıllık 7-8 olan büyüme hızı darbenin dördüncü yılında son 55 yılın en düşük seviyesindeydi. Ekonomi yüzde 9.5 küçülmüştü. Darbeden önce yüzde 6 olan işsizlik, darbenin üçüncü yılının başında yüzde dokuza çıkmıştı. Esas darbe yükselen faizler ve batırılan bankalarda oldu.