Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu ülkenin üç şeye ihtiyacı var
13 Ocak 2016 Çarşamba, 07:59
Arkeolojik bulgular, Anadolu topraklarında en az 4.400 yıldır kütüphane olduğunu kanıtlıyor. İslam medeniyetinin ilk dönemleri 13. asra kadar kitap ve kütüphanenin en değerli olduğu dönemdir. Çünkü gelişmenin en önemli unsuru bilgidir ve bilginin kaynağı kitaptır.
Kitap denince ülke olarak biz ne durumdayız? Dünyanın en güçlü ve en gelişmiş ülkeleri merak ediyorsanız, dünyanın en büyük kütüphaneleri nerede oraya bakmalıyız.
Dünyanın en büyük kütüphanesi 300 yıllık tarihi olan ABD’dir.Kongre Kütüphanesi koleksiyonlarında yaklaşık 30 milyon cilt kitap barındırıyor. Diğer ülkelere de bakalım. İngiltere Milli Kütüphanesi’nde 14 milyon kitap, 150 milyon materyal mevcut. Alman Milli Kütüphanesi’ndeki materyal sayısı 25.4 milyon. Fransız Milli Kütüphanesi’nde ise 30 milyon materyalin ve 14 milyon cilt kitabın sahibi. Rusya Milli Tütüphanesi’nin materyal sayısı 35 milyon, kitap sayısı 15 milyon cilt. Çin Milli Kütüphanesi 24.1 milyon kitaba sahip. İsrail’de bile 5 milyon kitap, 9 milyon materyal var. 
Gelelim bizim milli kütüphanemize; kitap sayısı tahminleri muhtelif ama en yüksek rakamla dahi ifade etsek ancak 1.5 milyon diyebiliriz. Kanada Milli Kütüphanesi’nde 20 milyon kitap, 54 milyon materyal varken, İtalya’da 7 milyon, Danimarka’da 6 milyon kitap var.
Milli kütüphanelerdeki durum böyle iken bir de üniversitelere bakalım durum nasıl? Bizdeki üniversite kütüphanelerinde kitap sayısı ortalama 100 bini aşmaz. 100 bin en yüksek rakamdır. Genel olarak 30-50 bin kitabı olan üniversitelerimiz ağırlıkta. Bir milyon kitabı olan hiçbir üniversitemiz yok.
Vahameti görmek için bazı üniversite kitap sayısını görelim: Harvard Üniversitesi Kütüphanesi - ABD -19 milyon kitap, ABD  12.7 kitap, İstanbul 1.2 milyon kitap, Ankara  750 bin kitap, İngiltere 12 milyon kitap, Toronto 11.3 milyon kitap