Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çevreyi kirleten hurdacılar
15 Eylül 2014 Pazartesi, 08:31
Eğitim Vadisinin hemen altında geçici olarak konuçlandırılan hurdacılar hem görüntü kirliliği hem de çevre kirliliği yaratıyorlar.
Akşam karanlığında, tatil günlerinde, sabaha karşı vakitlerde buradan kapkara dumanlar gökyüzüne yayılır. Bu dumanların yükseldiği birkaç kere zabıtayı bizzat ben aradım. Ama değişen bir şey yok. 
Bugün pazar saat 13. Yine kapkara bir duman gökyüzünü kapladı. Dumanın yükseldiği yer yine hurdacıların merkezi. Kamyon lastikleri yanıyor. Lastikleri yakıp içindeki telleri alıyorlarmış. İçindeki bakırı almak  için kablo da yakmış olabilirler. Bu kadar sorumsuzca davranan bu insanlara belediye zabıtalarının dur demesi lazım. Daha kalıcı çözüm belediyenin orada bir kontrol merkezi oluşturmasıyla olur. Belediye  o mahalde  bir nöbet kulübesi koyup yirmi dört saat görevli zabıta bulundurmalı. Başka türlü bunun önüne geçilmez.

Sokak düğünleri ve düğün konvoyları

Bu konuyu birkaç kere dile getirmeye çalıştım. Düğün konvoyları ortalığı gürültüye boğuyor. Bu nasıl bir kültür, nasıl bir anlayış çözemiyorum. Devletin varlık nedeni halkının huzurunu, can ve mal güvenliğini temin içindir. Düğün yapıyorum marifetiyle istediği gibi yol kapatma, gürültü yapma hakkı kimseye verilmez. Ama pratik hiç de böyle değil. 
Gece yarısından sonra havai fişekler, araba kornalari, davul zurna , silah sesleri ortalığı kavuruyor. Böyle bir serbestlik Afrika ülkelerinde bile yoktur. Her akşam televizyonlarda verilen cinayet haberleri insanları kendi haklarını aramaktan korkar hale getirmiş olmalı. İnsanlar motorsikletle, egzosu patlak arabayla ortalığı gürültüye boğanları uyarmaktan korkuyor. Tam bir keşmekeşlik ve “yaşasın kötülük.”

Uyuşturucuyla, kendini bilmezlerle  mücadele

Bügün okullar yeni eğitim sezonuna giriyor. Milyonlarca gencimiz sabah akşam yollara dökülecek. Uyuşturucu tacirleri için bu bir fırsat. Okul önlerinde uyuşturucu satıcılarına fırsat verilmemeli. Genç neslin kötü alışkanlıklardan ama bilhassa uyuşturucudan korunması gerekir. Burada birinci derecede ailelere iş düşüyor. Aileler çocuklarının okula devamsızlığını, kimlerle beraber olduklarını, nereye kiminle gittiklerini kontrol etmelidir.
İkinci sorumluluk öğretmenlere ve okul idarecilerine düşüyor. Üçücü sorumluluk bütün namuslu ve vicdanlı vatandaşlarındır. Artık herkesin evinde cebinde telefon var.  Vatandaş gürütü yapanı, silah atanı, uygunsuz davrananı  çevreyi kirleteni polise bildirmelidir. Bu şikayeti kim yapmıyorsa bilsin ki insan olmanın gereğini yerine getirmemiştir.